Putin dál bezostyšně lže. Čísla dokazují, že Rusko je v hluboké krizi
Loni v březnu ruský ministr financí Anton Siluanov oznámil, že jeho země má už ty největší ekonomické problémy za sebou. Výsledek? Hrubý domácí produkt v roce 2015 klesl o 3,8 procenta. Prezident Vladimir Putin v rozsáhlém rozhovoru pro největší německé noviny Bild pak toto pondělí řekl: "Myslíme si, že začne postupná stabilizace a růst ekonomiky." Jenže oficiální ruská čísla z národní banky, statistického úřadu a ministerstev svědčí o opaku.
Na Rusko neobvykle tvrdě dopadají klesající ceny ropy, oslabování rublu a západní sankce. Vláda tento týden schválila návrh, který po ministerstvech požaduje, aby snížily výdaje o deset procent. Ruský rozpočet závisí na příjmech z prodeje ropy a plynu téměř polovinou.
Rozpočet na rok 2016 byl schválen loni v říjnu a vycházel z odhadu, že průměrná cena uralské ropy bude letos 50 dolarů za barel. To je ale nereálné. Dnes je už cena pod 30 dolary a některé nové odhady hovoří o tom, že půjde až k 20 dolarům za barel. Vývoz ropy a plynu přitom tvoří kolem 70 procent ruského exportu. Aby byl rozpočet saturován a země neupadala do krize, musela by se cena ropy za barel pohybovat alespoň na úrovni 90 dolarů.
Oslabování rublu sice trochu pomohlo, ale cena ropy klesala rychleji, než se počítalo, a to vede ke stále větším výpadkům v rozpočtu.
Ruské protisankce, uvalené na západní potraviny, pak omezily nabídku na trhu, protože přes všechny velkohubé proklamace ruské výrobky zatím nedokázaly mezery zaplnit. Navíc se ceny některých potravin zvýšily až o desítky procent. Dovoz potravin do Ruska představoval v roce 2014, jak uvedl ministr zemědělství Alexander Tkačev, 37 miliard eur, avšak loni to bylo už jen 22,6 miliard.
S ekonomikou, zdá se, zatočil Putin podobně|
Před více než rokem ruská provládní média svorně tvrdila, že výpadky západních potravin „lehce nahradí“ dovoz z jiných zemí, například Brazílie, Turecka (na to mezitím Moskva uvalila sankce za sestřelení ruského letadla u hranic se Sýrií), Číny a dalších zemí. Výsledek? Jak oznámil koncem loňského roku Ruský statistický úřad, dovoz potravin se zvýšil pouze z Běloruska.
Ruská centrální banka si dala jako svůj cíl pro rok 2015 udržet inflaci na 4 procentech, tak je však v reálu 15 procent, nejvyšší za 13 let.
V Rusku se minulý rok snižovala spotřeba domácností a klesla reálná hodnota důchodů (vláda sice důchody zvýšila, ale ceny rostly daleko rychleji). Snížily se i platy. Aby se udržela zaměstnanost, ruské úřady postupovaly stejně jako v minulosti: raději snížily platy a omezily pracovní dobu, aby firmy a instituce nemusely propouštět.
Kvůli oslabování rublu a ekonomickým problémům Rusové minulý rok daleko méně cestovali na dovolenou do zahraničí. Propad ruských turistů až o třetinu zaznamenala podle agentury Czech Tourism také Česká republika.
A na závěr malý test:
Vzpomene si někdo z vás na nějaký ruský výrobek, který si v poslední době koupil? Pravděpodobně ne, protože v tomto směru Rusko nic zajímavého neprodukuje. Rusové opravdu jsou mocnost: ve výrobě zbraní a lživé propagandy. Ale jinak kde nic, tu nic.