Ohlasy na G20: Jen velká slova

Ohlasy na G20: Jen velká slova

Ohlasy na G20: Jen velká slova

Miroslav Cvrček

Londýnský summit G20 největších ekonomik světa skončil shodou politiků nad tím, že setkání bylo přelomové, historické a že na boj s krizí bude vydán bilión dolarů. Nadšení zúčastněných politiků ale...

Londýnský summit G20 největších ekonomik světa minulý týden skončil shodou politiků nad tím, že setkání bylo přelomové, historické a že na boj s krizí bude vydán bilión dolarů. Nadšení zúčastněných politiků ale příliš nesdílí ekonomové.



Ještě před samotným summitem jeho závěry trefně odhadl americký kongresman Ron Paul: „Pravděpodobně se bude hodně mluvit, hlavně o tom, jak budou všichni postupovat společně.“



Britský ministerský předseda Gordon Brown, kterému v poslední době doma značně upadá popularita, jeho slova beze zbytku naplnil. Po summitu řekl toto: „Tímto se otevírá nová éra mezinárodní spolupráce. Shodli jsme se společně a chceme společně řídit proces globalizace, tak aby bylo možné zajistit zodpovědnost a spravedlnost.“



Profesor ekonomie na Institutu pro doktorská studia mezinárodních vztahů v Ženevě, Charles Wyplosz, varoval: „Bombastické projevy a deklarace nového světového pořádku sníží tlak na vlády a jejich tvrdší práci.“



Profesor ekonomie na americké Univerzitě Johna Hopkinse, Arvind Subramanian, upozornil, že číslo biliónu dolarů je falešné. Většina z těchto peněz je podle něj již v procesu. Opravdovým zmatením pojmů pak podle ekonoma bylo vyjádření Gordona Browna, který srovnal tento bilión s pěti bilióny dolarů, které by podle něj měly být do konce příštího roku vydány na stimulaci ekonomik.



Harold James, profesor historie a mezinárodních vztahů na Princetonské univerzitě, zase uvedl, že „když Gordon Brown shrnul průběh summitu G20, jen sečetl všechna opatření, která již udělaly národní vlády“. Stejně jako Subramanian říká, že onen bilión je jen působivé číslo. „Zjevně to nebylo odsouhlaseno jako koordinované opatření. Je to jen to, co jednotlivé země již udělaly.“



Ministr financí Miroslav Kalousek řekl Hospodářským novinám: „Nejsem přesvědčen, že krize, která vznikla jako kultura zadlužování, může být překonána dalším zadlužováním. Jsem také rozpačitý, když se vyčlení velké množství peněz a teprve pak se rozhoduje, na co konkrétně se použijí.“ Dále uvedl: „Jestli někdo podlehl dojmu, že se politici sejdou a přinesou bezchybný recept, díky němuž krize zmizí z planety a všude pokvetou růže a budou zpívat ptáci, tak taková očekávání nebudou naplněna… Summit konstatoval, že se nejedná o krizi tržního hospodářství, lídři jasně říkají, že jediný pevný základ rostoucí prosperity a globalizace je pevný tržní základ.“



„Za největší úspěch summitu G20 považuji, že se mu podařilo nezklamat očekávání finančních trhů. Ta očekávání ovšem zřejmě nebyla příliš vysoká,“ uvedl podle serveru Týden.cz analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.




Zpět na téma SUMMIT G20