Z tureckého pavilonu pozorují český průvod zvědavci.

Z tureckého pavilonu pozorují český průvod zvědavci. Zdroj: Kateřina Kadlecová

Český den zahájen
Parta hic
Na pódiu před českým pavilonem se předvedl i někdejší art director Reflexu Aleš Najbrt (v oranžovém) – ve forbíně legendární dvojice Thomas a Ruhller.
V zajetí vizuální kultury. Spočtěte Číňany, kteří v rukou netřímají foťák.
Velcí Češi na chůdách. Na rozdíl od Číňanů, kteří na dřevech kráčejí v průvodech za alegorickými vozy, nepředváděli mosty a salta…
11 Fotogalerie

EXPOrtovaný Český národní den

Kateřina Kadlecová

Stalo se to minutu po půlnoci na 17. května. Zatímco se modelka Taťána Kuchařová, trojice českých ministrů, kteří do Číny na EXPO 2010 dorazili, a další hosté ládovali kachními jatýrky a excelentní svíčkovou na české party téměř na vrcholu jednoho z 987 šanghajských mrakodrapů, na šanghajské televizní věži se rozsvítila česká vlajka. Tak začal v rámci Všeobecné světové výstavy Český národní den.

 

Kromě slavnostního zahájení jen pro zvané to znamenalo především celodenní zábavu pro náruživého čínského diváka s foťákem připraveným k palbě: Čechomor, Toxique, Gipsy.cz, Dan Bárta, 4tet Jiřího Korna, Emil Viklický, Pavel Šporcl, Skutr, cabanovská Jednotka Rychlého Nasazení i Spejbl a Hurvínek a další řádili od deseti ráno do deseti večer na pódiu před českým pavilonem (který prý možná zůstane v Číně natrvalo, poněvadž by ho podle generálního komisaře Stehlíka mohlo koupit jedno čínské město, jehož jméno prozatím nesmím prozradit). Bubeníci, tanečníci a artisti na chůdách i kolech zpěvákům a hercům zdatně sekundovali a pomáhali ucpat všechny vchody do českého pavilonu, které byly už tak zacpané návštěvníky.

 

Výjimečně se zaplnila i neobyčejně drahá česká restaurace v rámci pavilonu – kdo jiný než čestní čeští hosté by si dával hotovku za 150 jüanů, když o kousek dál v jedné z desítek čínských rychlorestaurací může dostat stejně výživnou porci za 40…

 

Zítra už český národní den nebude a všechno se vrátí do zajetých kolejí. Do českého pavilonu přijde kolem třiceti tisíc lidí, z nichž se zhruba deset procent zeptá jedné z padesáti (již vysvětlováním ochraptělých) hostesek, co je zač ta velká zlatá kapka. A takhle to potrvá ještě pět a půl měsíce, než se největší a nejhonosnější světová výstava všech dob odebere do věčných lovišť. Jestlipak se soutěživým Číňanům nakonec povede nahnat na ni oněch slibovaných 70 milionů diváků? Už teď jsou s plánem pozadu; ani lístky zadarmo a „kapesné“ na občerstvení mnohé obyvatele Země středu nedokázalo přesvědčit. Uvidíme.