Žádní papaláši, ale plavkyně, policistka či botanik. Podívejte se do tváří lidí, před kterými je třeba smeknout
Začali jsme s tím loni v lednu a pořád v tom pokračujeme. V redakci časopisu Reflex jsme se rozhodli, že špatných zpráv bylo dost, a proto každý měsíc vybíráme několik zajímavých lidí, jejichž příběhy mohou být tolik potřebnou pozitivní kapkou naděje. To jsou naše hvězdy, před kterými se klaníme a které jsme ocenili v rámci prvního ročníku Reflex plesu. Najdete je v naší fotogalerii, kompletní seznam všech oceněných za rok 2019 je v článku.
Petra Kvitová
tenistka
Pouze pět měsíců poté, co jí zloděj poranil ruku, se dokázala vrátit na kurt při French Open. Od té doby se snažila opět prodrat do světové špičky, což se jí podařilo loni v lednu, kdy se dostala do finále Australian Open. Zaznamenala tím strhující vítězství sama nad sebou.
Markéta Luskačová
fotografka
„Je možné, že jste o Luskačové nikdy neslyšeli. Je ale zářivým talentem,“ napsali v deníku Financial Times po výstavě snímků svérázných figurek z londýnských trhů v galerii Tate Britain. Přítomnost pětasedmdesátileté české fotografky v prestižní galerii považujeme za mimořádnou událost.
Jan Prušinovský a Petr Kolečko
režisér a scenárista
Seriál Most zaznamenal zkraje loňského roku mimořádnou sledovanost a pobavil nekorektním humorem z prostředí sociálně výbušné severočeské metropole. Tvůrci seriálu si naši nominaci vysloužili proto, že dokázali popřít léta omílané rasové stereotypy.
Ladislav Kolmačka
majitel společnosti Frigoprima
Nominace nezlomného podnikatele přišla za obětavost a odvahu. Nesmířil se s nalehnutím Babišových lidí na svůj podnik, navzdory obstavení majetku a vynucenému úpadku udržel firmu v chodu a nakonec si soudně vybojoval zpět zničenou pověst.
Janek Rubeš
novinář
Doslova holýma rukama už pár let bojuje s nepoctivými směnárníky v centru Prahy. Má úspěch, jeho odvážná videa dokázala říci turistům, kdo je hodlá okrást. Janek Rubeš je důkazem toho, že díky odvaze a urputnosti lze zlo, když ne přemoci, tak alespoň pojmenovat.
Dušan Navrátil
někdejší ředitel Úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (ÚKIB)
Navzdory opačnému mínění prezidenta a premiéra varoval před používáním hardwaru a softwaru čínských společností Huawei a ZTE, protože čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech součinnost s čínskou rozvědkou, což pro české firmy představuje hrozbu.
David Mareček
generální ředitel České filharmonie
Když v roce 2011 přišel k rozhádané a nevýrazné České filharmonii, prohlásil, že ji dostane mezi prvních deset nejlepších orchestrů na světě. Březnové hostování zřejmě nejrespektovanějšího světového dirigenta Simona Rattlea dalo razítko pod jeho cílevědomost a pracovitost.
Jan Roubínek
ředitel Památníku Terezín
Poté, co se kontroverzní Český svaz bojovníků za svobodu ztrapnil dekorováním „mlátičky“ Zdeňka Ondráčka a svými xenofobními a proruskými projevy, vyjádřil se ředitel Památníku Terezín jasně: svaz s tímto vedením už se nikdy nebude podílet na pořádání výroční pietní slavnosti Terezínská tryzna.
Tomáš Zdechovský
europoslanec za KDU-ČSL
Dlouhodobě se věnuje Čechům, kteří se v zahraničí dostanou do problémů. Pomohl i Renatě Rolle, která ve Švýcarsku kvůli zneužití psychiatrické péče přišla o dceru. Nominace přišla především za to, že nezapomněl, že kandiduje za křesťanskou stranu.
Tereza Florová
tanečnice
V roce 2012 se stala mistryní České republiky v latinskoamerických tancích. Po šestileté pauze, během níž se jí narodily dvě děti, se rozhodla, že se k tanci vrátí. V únoru 2019, po sedmi letech od svého triumfu, dokázala český titul ve fyzicky nesmírně náročné disciplíně obhájit.
František Vrábel
datový analytik
Jeho tým ve společnosti Semantic Visions vyvinul sofistikovaný systém, který vyhledává nové zdroje informací v článcích na internetu. Varuje před ruskou propagandou a fake news, mimo jiné se mu podařilo vyvrátit tvrzení, že ruská propaganda neexistuje.
Vladimír Drápal, alias Lábus
vydavatel
Uspořádal koncert na oslavu šedesátých osmých narozenin undergroundové legendy Pavla Zajíčka, autora textů písní The Plastic People of the Universe a zakladatele DG 307. Deset procent výtěžku šlo na podporu dlouhodobě nemocného básníka.
Martina Součková
trenérka veslařů pražské Slavie
Zachránila dva lidské životy. Před závodem svých svěřenců v červnu 2018 si všimla dvou mladých lidí tonoucích v tehdy rozbouřené Vltavě. Muže za průtrže mračen vytáhla z vln ona sama, ženu pak bývalý námořník, který projížděl kolem na parníku.
Jiří Kylián
choreograf
„Tanec je nejpomíjivější a nejzranitelnější forma umění; žije a umírá v okamžik svého stvoření.“ Slova o jepičím životě tance pronesl choreograf 13. března 2019 v proslovu ve Francouzském institutu v Paříži, kde byl uveden do křesla francouzské Akademie krásných umění.
Jozef Kabaň
designér
Bývalý dlouholetý šéfdesignér automobilky Škoda Auto Jozef Kabaň dostal v loňském roce výjimečnou příležitost – pracovat na stejné pozici pro značku Rolls-Royce. Protože slovenské přátele v naší hře považujeme za spoluobčany, vítáme jej mezi Hvězdy Reflexu, ačkoli už je zase zpět u koncernu Volkswagen.
Krajské volby 2020 v Jihočeském kraji >>>
Martin Horský
filmový režisér
Producent Tomáš Hoffman dal důvěru muži, který – jak sám o sobě říká – do té doby nenatočil nic ani na mobil. Udělal dobře. Díky filmu Ženy v běhu se debutující režisér dostal do exkluzívního klubu čtyř českých režisérů, jejichž filmy vydělaly sto a více miliónů korun.
Pavel Nevtípil
policejní vyšetřovatel
Navrhl žalobci postavit českého premiéra před soud v kauze Čapí hnízdo; k rozhodnutí dospěl po třech letech na základě předložených důkazů. Vyšetřovatel dokončil svou práci, přestože na něj byl vyvíjen bezprecedentní mediální tlak.
Miloslav Kala
prezident Nejvyššího kontrolníhoúřadu
Loňská kritická výroční zpráva, jejímž byl autorem, se stala obžalobou babišovského způsobu řízení státu. V jeho osobě našel NKÚ důstojného nástupce Lubomíra Voleníka, jenž v devadesátých letech této instituci zajistil vysoký kredit.
Mohamed Megahed
egyptolog
Se svým týmem učinil objev tak zásadní, že egyptský ministr pro památky uspořádal konferenci přímo na místě nálezu. Díky vedoucímu výzkumného týmu z Českého egyptologického ústavu víme, komu patřila hrobka vybudovaná pro královnu Setibhor, žijící na konci 5. dynastie na sklonku Staré říše.
Ema Ostřížková
studentka
„Dělala jsem na animaci čtrnáct dní v kuse a věnovala jí takřka všechen volný čas, i ten ve škole o přestávkách.“ Tehdy sedmnáctiletá Ostravačka získala ocenění za nejlepší video o lidských právech v mezinárodní soutěži OSN. Klobouk dolů!
Renáta Miková
policistka
Kapitánka z jihočeského krajského ředitelství slouží 25 let a specializuje se na nejbrutálnější trestnou činnost, hlavně vraždy. Původním povoláním učitelka, nositelka titulu Policista roku 2018, s pomocí sponzorských darů vytvořila speciální místnost, kde se vyšetřují zločiny na dětech.
Tereza Nagyová
bloggerka
V jejích osmnácti letech jí byla diagnostikována těžká forma Crohnovy choroby, kvůli níž jí museli zavést stomii. S vývodem na břiše se vyrovnávala těžce, nyní však pomáhá najít východisko stejně postiženým pacientům. Její blog se jmenuje nejsemtabu.
Jindřich Trpišovský
fotbalový trenér
Když střídal u mužstva trenéra Jaroslava Šilhavého, který se Slavií získal mistrovský titul, mnozí nevěřícně kroutili hlavou. Jak se ukázalo, byl to jasnozřivý krok. Klub pod novým trenérem vyhrál českou ligu a pak svou hrou oslnil i v Lize mistrů.
Jakub Erben
vědec
„Vyvinuli jsme unikátní kompozit z mikro- a nanovláken, který je vytvořen tak, aby strukturou co nejvíc odpovídal přírodní mezibuněčné hmotě…“ Doktorand Technické univerzity v Liberci a jeho tým společně s vědci ve Spojených státech vyvinuli umělý orgán, jenž vrací imunitu lidem s AIDS nebo leukémií.
Šárka Maixnerová
dokumentaristka
Málokterému filmaři se podařilo rozpoutat svým snímkem takovou bouři jako Šárce Maixnerové dokumentem Obchod se zdravím (2018) z cyklu Infiltrace. Odhalila v něm podvodné praktiky léčitelů-šarlatánů, z nichž mnozí museli po odvysílání zavřít svůj pochybný krám.
Martin Krejčí
filmový režisér
Točí reklamy pro světové značky a loni do Varů přivezl svůj americký film Podivuhodná dobrodružství Paula Harkera, jehož hrdinou je třináctiletý kluk trpící nadměrným růstem chlupů po celém těle. Dočkal se ovací vestoje.
Jiří Hála
policista
Zachránil život opilému muži, který se chystal skočit ze skály. Zachráněný kladl odpor, policistovi přispěchal na pomoc kolega a společnými silami pak muže z nebezpečného místa přenesli asi 750 metrů až ke služebnímu vozu. Ocenili jsme jeho statečnost.
Radomír Němec
botanik
Společně s týmem dalších přírodovědců objevil květinku, na jejíž potvrzený výskyt se čekalo 140 let! V oblasti Podyjí nalezli drobný a velice vzácný lomikámen trsnatý, jejž naposledy prokazatelně spatřil v roce 1879 botanik a kurátor muzea ve Znojmě Adolf Oborny.
Helena Třeštíková
dokumentaristka
Stejně jako hraje málo Čechů za Real Madrid, pouze hrstka našinců je členem americké Akademie filmového umění a věd, udělující každoročně Oscary. Dokumentaristka Helena Třeštíková do ní byla pozvána začátkem července. Podle nás naprosto oprávněně.
Václav Průcha
policista
Během dovolené v moravské obci Dolní Dunajovice si všiml hořícího rodinného domu. Ani na vteřinu nezaváhal a vběhl dovnitř, kde našel dva starší lidi, které z domu, po němž se oheň rychle šířil, okamžitě vyvedl. Naši nominaci si vysloužil za bezpříkladnou odvahu.
Petr Němec
advokát
Se svou službou Exekutor má smůlu dokázal zastavit na tři tisíce protiprávních exekucí. Lidi, kteří nejsou schopni splácet úvěr, zastupuje i proti velkým bankám a úvěrovým společnostem. V červnu u Ústavního soudu vyhrál zásadní spor s úvěrovou společností Essox.
Václav Marhoul
režisér
Nabarvené ptáče bylo jeho osudový projekt. Přípravou adaptace románu Jerzyho Kosińského strávil přes deset let a vyplatilo se mu to. Vedení festivalu v Benátkách v srpnu zařadilo film do hlavní soutěže, což se Čechům naposled podařilo v roce 1994.
Klára Kolouchová
horolezkyně
Loni v létě zdolala druhou nejvyšší horu světa, K2. Stala se tak první Češkou, jež vylezla na všechny tři nejvyšší hory planety – na Mount Everest v roce 2007, na Kančendžengu v květnu 2019 a v polovině prázdnin 2019 na K2.
Markéta Pechová
plavkyně
V dětství jí zjistili nádor stehenní kosti a následně jí amputovali nohu. Rakovinu pokořila až díky transplantaci kostní dřeně. Markéta Pechová jako první česká handicapovaná plavkyně překonala kanál La Manche. V čase 12 hodin 31 minut.
Jana Filipová
majitelka obchodu
Podala na premiéra Andreje Babiše žalobu na ochranu osobnosti. Premiér se podle rozsudku má omluvit za slova o tom, že jsou účastníci protestů placení. Když jí soud dal za pravdu, komentovala to slovy: „Konečně se snad politici odnaučí lhát.“
Ivo Raisr
softwarový specialista
Po kolapsu řidiče převzal řízení linkového autobusu mezi Libercem a Turnovem. Téměř padesát lidí, kteří v autobuse jeli, bezpečně odvezl na benzínovou pumpu. Podle policie šlo o výjimečný čin, bez něhož by došlo k hromadnému neštěstí.
Pavel Podruh
podnikatel a zakladatel projektu Český soběstačný dům
Díky projektu soběstačných domů a propagaci čistších technologií v běžném užívání se dostal mezi šestici osobností, jimž japonská pobočka mezinárodní organizace Junior Chamber International udělila titul The Outstanding Young Person.
Jaroslav Kalfař
spisovatel
Režisér Johan Renck, jenž stojí mj. za loňským seriálovým hitem Černobyl a několika epizodami historického seriálu Vikingové, bude adaptovat Kalfařův románový debut Kosmonaut z Čech, který vyšel ve Spojených státech a okamžitě se stal událostí.
Dita Přikrylová
zakladatelka Czechitas
Spolu s několika kamarádkami si kdysi řekly, že by bylo fajn, aby programovalo víc holek. Dnes má společnost Czechitas čtyřicet osm zaměstnanců. Má v plánu vyškolit dalších deset tisíc žen a otevřít už osmou českou pobočku. V září oslavil Czechitas pět let existence.
Jiří Suchý
básník
Loni 31. října to bylo na den 60 let, kdy proběhla semaforská premiéra Člověka z půdy, jež podle nás ukončila 50. léta. To představení bylo závanem čerstvého větru, jenž sílil a podepsal se na celé české kultuře let šedesátých. Řečeno s Formanem: Poklona největšímu českému básníkovi.
David Pastrňák
hokejista
Začátek letošní NHL zastihl útočníka Boston Bruins v mimořádné formě. Jeho říjnová čísla byla úchvatná: ve 12 zápasech získal 24 bodů za 12 gólů a 12 asistencí. A nutno dodat, že doteď se drží na čelních místech kanadského bodování.
Bohdan Pomahač
plastický chirurg
Se svým týmem v nemocnici v Bostonu transplantoval celý obličej dosud nejstaršímu pacientovi. Osmašedesátiletý Robert Chelsea je zároveň prvním Afroameričanem, který náročný zákrok podstoupil. Operace trvala šestnáct hodin.
Šárka Havránková
policistka
Novou viceprezidentkou Interpolu se na příští tři roky stane plukovnice z Policejního prezídia ČR. Policejní prezident Jan Švejdar k tomu pyšně řekl: „Je to poprvé v historii, co se něco takového povedlo. Je to pro nás opravdu velká čest!“
Ladislav Blahovský
vyšetřovatel požárů (in memoriam)
Profesionální hasič pracoval jako hasičský vyšetřovatel, poslední den svého života strávil v práci: při hledání příčin požáru v Petrovicích na Karvinsku. Bohužel, nešťastnou shodou okolností se pod ním probořila střecha. Čest jeho památce.
Václav Nedomanský
hokejista
Jako druhý Čech v historii byl uveden do Síně slávy v Torontu. Kdysi utekl z Československa, aby mohl hrát vysněnou NHL. Naskočil do ní až ve svých třiatřiceti letech, přesto v ní stačil v barvách Detroitu, New York Rangers a St. Louisu odehrát 428 utkání s bilancí 125 gólů.
Jiří Havelka
režisér
Je podepsaný pod komedií Vlastníci, největším filmovým překvapením loňské sezóny. Vzácně se na něm shodla kritika i diváci. K dnešnímu dni jich na ně přišlo do kina 264 tisíc. Reflex označil Vlastníky, kteří též získali dvě Ceny české filmové kritiky, za komedii roku.
Radek Vaníček
strážník
Náhodou, v čase svého volna, byl přítomen kolapsu jednoho z nohejbalistů na hřišti v Hostinném u Trutnova. Zareagoval okamžitě. Zahájil resuscitaci, která byla úspěšná. Městská policie může být pyšná na takového zaměstnance.
Josef Chodounský
řidič tramvaje
Jako obvykle projížděl na své lince Prahou. Poblíž zastávky Hellichova si povšiml anglicky mluvícího chlapce, jak se bezradně pohybuje po ulici. Naložil jej a popojel s ním o stanici dál, na Malostranské náměstí, kde na něj již čekali jeho zoufalí rodiče.
Marcela Tobiášová
pěstounka
Když přijala sourozence Samuela a Hanu, bylo to již deváté a desáté dítě v její přechodné pěstounské péči. Když je chtěla předat dál, nebylo komu. Přesto obě děti neposlala do dětského domova a požádala o status dlouhodobé pěstounky.
Alexandr Bílek
hoteliér
Věnoval o vánočních svátcích patnáct pokojů skupině dvaceti osmi maminek a dětí. Díky své velkorysé nabídce, balíčku za „nula korun“, umožnil na Hromovce ve Špindlerově Mlýně důstojně oslavit Vánoce rodinám, které by si to jinak nemohly dovolit.
Libuše Jarcovjáková
fotografka
Britský Guardian označil její letní výstavu v jižní Francii za událost roku. O 68leté pražské rodačce, jež v Arles představila na dvě stě snímků ze 70. a 80. let minulého století, se v její vlasti začalo psát až v roce 2017, po vydání jejích syrových literárních a fotografických deníků v knize Černé roky.
Jiří Vašica, Martin Mikloš, Jiří Stuška
záchranáři
Nehoda kamiónu na D1 měla mít původně tři oběti. Dvě z nich však zachránili tři záchranáři z Uherského Hradiště, kteří jeli kolem, když se vraceli z konference z Prahy. Vytáhli dva lidi, třetí jim uhořel pod rukama. Klobouk dolů před jejich odvahou.
Pavel Šich
farmář
Kapr z farmy Bláto v obci Žíšov má zcela jiné vlastnosti než běžný kapr z přeplněných sádek. Čím to je? Její majitel vsadil na neintenzívní způsob chovu. Chová kapry s poloviční obsádkou rybníka než konvenční chovy, což se výrazně odráží na jejich chuti.
Stanislav Němec, Jaroslav Šebek
členové Asociace soukromého zemědělství ČR
Během listopadové demonstrace na Letné vystoupili i zástupci farmářů. Chtěli tím poukázat na nesmyslnost pojmu pražská kavárna a mimo jiné připomněli, že hlava státu otevřeně hájí zájmy východních diktatur namísto zájmů této země.
Milion chvilek pro demokracii
Milion chvilek pro demokracii se definuje jako spolek, a přesto dělá pro zdejší demokracii víc než leckterý profesionální politik. Na Letenskou pláň přivedl statisíce lidí, jimž není lhostejný osud této země. Do nejužšího vedení organizátorů spolku patří i šestnáctiletý student Kryštof Zapletal, který přijal naše pozvání.
Český basketbalový tým
Nikdo s ním nepočítal, úspěchem byl už postup na mistrovství světa do Číny. Přesto český národní basketbalový tým pod vedením trenéra Ronena Ginzburga porazil silné Turky i Brazilce a šestým místem vyrovnal historicky nejlepší výsledek někdejšího Československa na šampionátu v roce 1970.