Azovstal: Příběh oceláren, které zajímaly Hitlera a dnes jsou jedním ze symbolů ukrajinského odporu
Osmého října 1941 obsadila ukrajinský Mariupol na pobřeží Azovského moře německá nacistická vojska. Tentýž den skončila evakuace kombinátu Azovstal. V prosinci pak zavítal do města Adolf Hitler. Historie se teď opakuje. Město je opět okupováno, tentokrát ale ruskou armádou. Přijede vítězství zkontrolovat i Vladimir Putin?
Hrdinný odpor obránců Mariupolu, který vyvrcholil jejich bojem právě v obřím komplexu metalurgického kombinátu Azovstal, vejde do moderních vojenských dějin. Zhruba dva tisíce odhodlaných vojáků ze známého pluku Azov Ukrajinské národní gardy, který měl sídlo právě v Mariupolu, doprovodily v boji i stovky policistů, pohraničníků, příslušníků bezpečnostních služeb, vojenských zdravotníků i civilistů. Skoro tři měsíce se Ukrajinci bránili obrovské ruské přesile. Nakonec podlehli.
Ruská armáda mohutně ostřelovala Mariupol hned od 24. února, kdy byla časně ráno invaze na Ukrajinu zahájena. Od začátku března bylo město obklíčeno a stihla je postupná zkáza. Odhady hovoří o zničení či poškození 80 procent domů, zahynuly podle všeho desítky tisíc lidí. Kolik přesně, to se zřejmě nikdy nedozvíme, protože Rusové tu kvůli zahlazení stop použili i pojízdná krematoria a mnoho osob odvlekli na okupovaná území Ukrajiny, či dokonce přímo do Ruska.
Obléhání samotného Azovstalu, kde už před lety vznikly velké podzemní kryty, trvalo dlouhé týdny. Situace se nakonec stala neúnosnou. Přeživší obránci se museli vzdát. „Lidé v areálu oceláren neměli pitnou vodu, prakticky žádné zdravotnické potřeby a jedli jen jednou denně… Víte, co je to amputovat končetinu bez anestetik? To, co je vidět v hollywoodských hororových filmech, není nic ve srovnání s tím, co viděli a přetrpěli obránci Azovstalu,“ prohlásil po kapitulaci poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko.
Jde i o symbolické soupeření. Zatímco ruská propaganda vykresluje příslušníky pluku Azov jako neonacisty, ukrajinská veřejnost vnímá obránce Mariupolu jako hrdiny.
Podívejme se ale, proč jsou Mariupol i samotný podnik Azovstal, v němž pracovalo téměř 11 tisíc lidí, pro Ukrajinu tak významné.
Výhodná poloha a podmínky
Carské Rusko (tehdy i za asistence investorů ze Západu), komunistický Sovětský svaz, hitlerovské Německo i dnešní putinovskou gerontokracii zajímal Mariupol vždy ze stejného důvodu – velmi výhodná poloha na severním pobřeží Azovského moře, rušný přístav, rozvinutý obchod, dostatek uhlí, železné rudy a dalších surovin v Doněcké oblasti (jejíž je město součástí) i kvalitní a úrodná černozemní půda v okolí, která nabízí úspěšné pěstování mnoha plodin. To všechno předurčilo historii města na jihovýchodě Ukrajiny a osud samotného Azovstalu.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!