Andrea Mohylová, hvězda filmu Bod obnovy: Střílela jsem opravdovými náboji a je to tedy silná věc
Originální česká sci-fi Bod obnovy vznikala dlouhých devět let. Premiéry v kinech se dočkal ve čtvrtek 21. září. Součástí jeho cesty bylo i uvedení ve Velkém sále hotelu Thermal v rámci MFF Karlovy Vary. Film je celovečerním debutem pro velkou část štábu – včetně představitelky hlavní role kriminalistky Em Andrey Mohylové, která Reflexu v rámci karlovarského festivalu poskytla rozhovor.
Bod obnovy se odehrává v roce 2041, kdy existuje – a je běžně využívána – technologie na zálohování lidského života. Pokud si každých 48 hodin uložíte své vědomí pomocí externího zařízení, můžete se v případě násilné smrti z tohoto „bodu obnovy“ resuscitovat. Snímek je zasazený do temného, poněkud dystopického světa, s čímž korespondují jeho výjimečně podařený vizuál a noirová atmosféra.
„Mně se v tom světě žilo nesmírně komfortně,“ říká překvapivě Mohylová. „Za prvé je mi to blízké, mám tyhle temnější věci ráda, tedy když je v nich i nějaké světlo na konci tunelu. A já jsem do toho zároveň měla miminko. Natáčela jsem s čtyřměsíční dcerou, takže jsem tu temnotu neměla ani možnost řešit, měla jsem prostě tenhle obrovský projekt a do toho holčičku. U mě krása střídala nádheru.“
Hereččina dcera se do filmu propisovala i na jiných úrovních – třeba právě do fyzického projevu hlavní hrdinky, kriminalistky Em. „Já jsem se na ni opravdu připravovala, chtěla být takové to vytrénované vysportované děvče, americký model, který v českých detektivkách myslím moc není k vidění,“ vzpomíná Mohylová. I když jí režisér Hloz říkal, že to není nutné, herečka chtěla „vybudovat energickou mašinu“. „Ale pak jsem ten film natáčela jako kojící žena, takže se to nějak poskládalo samo.“
A do třetice se nová životní role herečce promítla i do toho, jak o filmu a jeho ústředním prvku – zálohování života – uvažovala. „Původně jsem byla přesvědčená, že bych osobně byla proti vytváření bodů obnovy, ale narozením dítěte se to změnilo. Je to těžká problematika, ale ve chvíli, kdy by se něco stalo dítěti nebo mně, tak bych do toho osudu chtěla zasáhnout. Chtěla bych, abychom ten život dožili, abychom byli spolu a vytvořili to, co matka s dcerou mají vytvořit.“
Pobývání ve světě Bodu obnovy s sebou neslo i nutnost naučit se zacházet s „tamní“ technologií – zejména se zařízením na ukládání záloh, které lidé roku 2041 používají se stejnou samozřejmostí jako my mobily. „To mi ale nakonec přišlo naprosto přirozené, prostě je to součástí postavy, kterou ztvárňuju. Řešili jsme spíš zbraň – aby to opravdu vypadalo, že Em prošla výcvikem. Byla jsem na střelnici, střílela jsem opravdovými náboji a je to tedy silná věc,“ říká Mohylová, v níž vzbudilo respekt vědomí, jak málo stačí, aby kulka z pistole nadělala nevratnou paseku.