Ach, ti draci. Hra o trůny je zpět i se vším, co jsme na ní měli rádi
Nejsledovanější a nejpopulárnější seriál světa, Hra o trůny, skončil před třemi lety opravdu špatně. Třiasedmdesátá epizoda, která měla být po devíti letech a osmi řadách velkým finále, získala od čtvrtmiliónu naštvaných fanoušků na Mezinárodní filmové databázi nizounkou známku 4,1 z deseti. Teď máme fantastický svět spisovatele George R. R. Martina zpátky a pro HBO těch deset dílů představuje životně důležitou sázku do loterie. Po tom prvním, vysílaném v pondělí 22. srpna, už tušíme, zda Rod draka bojující televizní stanici vynese zpět do výšin divácké obliby, nebo ji sežehne na popel u nohou Netflixu, Amazonu, Hulu, Disney+ a dalších konkurentů.
Prakticky není možné, abyste o světě Západozemí, Bílých chodcích za ledovou zdí a z ohně zrozené královně Daenerys z rodu Targaryenů nikdy neslyšeli. Podobně pronikla do všeobecného povědomí Tolkienova říše Středozemě; premiéry seriálu Pán prstenů: Prsteny moci se diváci služby Amazon Prime dočkají už 1. září. Obě dlouho očekávané adaptace fantasy ság, vysílané po hodinových epizodách týden co týden, si tak budou po dva měsíce konkurovat.
A streamingová služba HBO Max udělala všechno pro to, aby její seriál v pomyslném klání orků a draků zvítězil. Nový majitel HBO, Warner Bros. Discovery, před týdnem propustil dalších zhruba čtrnáct procent zaměstnanců HBO Max, údajně kvůli chystanému sloučení streamovacích služeb HBO Max a Discovery+ do jedné aplikace. Taky plánuje zavřít lokální tvůrčí centra po celé Evropě, odstranil z videotéky desítky nových titulů, naštval fanoušky legendární Sezamové ulice vyhozením dvou set epizod z knihovny, nadobro zrušil premiéru stomiliónového komiksového celovečeráku Batgirl, který už nejspíš nikdy nikdo neuvidí… Po těchto a dalších mizerných zprávách z poslední doby prostě stanice potřebuje obrovský hit. I proto si HBO z několika současně vyvíjených projektů, které měly navázat na devětapadesáti Cenami Emmy ověnčenou Hru o trůny (Game of Thrones), vybrala pouze Rod draka (House of the Dragon) a do výroby každé z jeho deseti epizod investovala dosud bezprecedentních dvacet miliónů dolarů, tedy nějakých 480 miliónů korun. Pro srovnání, přibližně tolik stál zdaleka nejdražší český snímek všech dob, Jan Žižka režiséra a producenta Petra Jákla, na jehož premiéru 8. září už se tuzemští filmoví diváci (a kritici) třesou.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!