10 nejlepších thrillerů roku 2019 a další tipy: detektivové, šílenci, vojáci, mafiáni i teroristi
Z bohaté filmové nabídky letošního roku jsme vybrali ty nejlepší snímky sázející na napětí. Velké množství filmů žánry mísí, označení thriller nese na filmových databázích pomalu každý druhý film. V níže přiloženém žebříčku jsme tedy vynechali rozverné trikové marvelovky, letní blockbustery, horory i vítěze letošního festivalu v Cannes Parazita a nabízíme desítku filmů, které, jak alespoň doufáme, očekávání pravého napínavého thrilleru naplní.
1. Složka 64
- Režie: Nepříliš známý dánský režisér Christoffer Boe.
- Co čekat: Klasickou napínavou severskou detektivku.
- Přijetí diváky a kritikou: Uživatelé ČSFD film ohodnotili 82 procenty, na IMDb je hodnocení mírně nižší, 7.4/10. Podle databáze recenzí Rotten Tomatoes bylo spokojeno 82 % recenzentů.
- O čem to je jednou větou: Detektivové Oddělení Q stojí před dalším zapeklitým případem, v jehož středu stojí objev tří mumifikovaných těl, hrůzné lékařské experimenty a rozsáhlý komplot.
- Plusy a mínusy: Složka 64 je již čtvrtým filmem o kriminalistech z Oddělení Q, kteří se zabývají odloženými a polozapomenutými případy. Pochopitelné a přístupné je nicméně jejich nejnovější detektivní dobrodružství i pro diváky, kteří Ženu v kleci, Zabijáky a Vzkaz v lahvi neviděli. Z dosavadní čtveřice je poslední film zdaleka nejlepší. Obsahuje vše, co k správnému thrilleru patří. Sympatické detektivy, zamotaný případ, nečekané zvraty a odhalení a pořádnou dávku napětí. A v neposlední řadě i poměrně ostrý přesah do některých aktuálních problémů, s nimiž se Evropa potýká.
2. Joker
- Režie: Dosud takřka výhradně komediální tvůrce Todd Phillips.
- Co čekat: Nekompromisní ponor do duše šílence a originální pojetí komiksové látky.
- Přijetí diváky a kritikou: Američtí kritici film občas z poměrně směšných důvodů odmítli (filmy a videohry z lidí psychopaty vážně nedělají!), spokojeno jich bylo pouze 68 procent. Návštěvníci kin na druhou stranu mluví o jednom z filmů roku, když na ČSFD hodnotí kvality filmu na 90 % a na IMDB na 8.9/10.
- O čem to je jednou větou: Nešťastný, psychicky narušený Arthur Fleck se touží stát profesionálním bavičem, místo toho se ale promění v nejslavnějšího komiksového záporáka.
- Plusy a mínusy: Konečně se zase po dlouhé době povedla filmová adaptace komiksů ze stáje DC. Temnější DC komiksárny v posledních letech kvalitativně živoří následkem snahy narychlo vybudovat propojený filmový vesmír po vzoru konkurenčního Marvelu. Poděkování patří všem, kteří měli odvahu se na to vykašlat a odklepli Toddu Phillipsovi a Joaquinu Phoenixovi tuhle „nekomiksovou komiksárnu“, která spíš než nové Avengers připomíná starší filmy Martina Scorseseho. Phoenix v roli vyšinutého, leč charismatického magora naprosto vládne. Mínusem ale pro někoho může být právě jistá podobnost s některými staršími známými filmy, třeba Králem komedie.
3. Na špatné straně
- Režie: Spisovatel a filmový scenárista a režisér S. Craig Zahler, který si po pouhých třech filmech vydobyl u mnoha filmových fanoušků pověst jednoho z nejzajímavějších současných tvůrců.
- Co čekat: Drsný policejní thriller, který si nebere servítky.
- Přijetí diváky a kritikou: Na všech databázích převládá spokojenost. Čeští diváci na ČSFD dávají 74%, kolem sedmi bodů z deseti se pohybuje i hodnocení na IMDb. Palec nahoru směřují i tři čtvrtiny profesionálních recenzentů.
- O čem to je jednou větou: O dvou suspendovaných policistech, kteří po krátké eskapádě „na špatné straně zákona“ pokračují v boji se zločinem na vlastní pěst.
- Plusy a mínusy: Zahlerova letošní novinka je možná o něco méně unikátní a originální než jeho předchozí dva režijní kousky, totiž vězeňské drama Blok 99 a kanibalský hororový western Kosti a skalp, o to víc je ale přístupná. Drsňácká chlapácká jízda s Melem Gibsonen a Vincem Vaughnem dá vzpomenout na poctivé policejní thrillery osmdesátých a devadesátých let. Tempo je sice rozvláčné – stopáž je štědrých 160 minut, trpělivý divák bude ale odměněn celou řadou nekompromisních scén a zvratů, na které většina jiných filmařů dneska nemá koule.
4. Monos
- Režie: Brazilský debutant Alejandro Landes.
- Co čekat: Audiovizuálně vypiplaný výlet do kolumbijské divočiny.
- Přijetí diváky a kritikou: Na Rotten Tomatoes se tento pozoruhodný jihoamerický debut pyšní 92 % pozitivně vyznívajících recenzí. Uživatelé IMDb udělili v průměru 7.4 bodů, podobně hodnotí i čeští diváci – na ČSFD má Monos 73 %.
- O čem to je jednou větou: Jednotka dětských vojáků jakési partizánské organizace hlídá vysoko v Andách unesenou americkou lékařku a snaží se odolávat prohlubujícím se sporům.
- Plusy a mínusy: Co do formy je Monos jedním z nejopojnějších filmových zážitků letošního roku. Kamera Jaspera Wolfa v horských a pralesních exteriérech zapadlého koutu Amazonie doslova kouzlí, vizuální dojem pak ještě podtrhuje a umocňuje výtečný zvukový podkres. Příběh se rozbíhá pomalu, což může pro leckoho představovat problém, postupně se ale z filmu stane hektický tropický survival, který nechá vzpomenout na Goldingova Pána much.
Monos. Trailer thrilleru • Youtube
5. Trojí hranice
- Režie: Talentovaný mladý americký filmař J. C. Chandor.
- Co čekat: Dobrodružný film, v němž se hrstka vojáků snaží přežít útoky drogového kartelu i nevyzpytatelné přírody.
- Přijetí diváky a kritikou: Chandorova novinka zaujala 72 % recenzentů, jež pokrývá databáze Rotten Tomatoes. Na uživatelských serverech je asi pro lehce pomalejší tempo snímku hodnocení mírně nižší – 69 procent na ČSFD a 6.5 z 10 na IMDb.
- O čem to je jednou větou: Parta bývalých elitních vojáků se rozhodne zabít a okrást mocného jihoamerického narkobarona.
- Plusy a mínusy: Podobně jako předchozí Monos, i Trojí hranice významně těží z prostředí, ve kterém se odehrává. Ryze akčních scén se divák ve větším počtu nedočká, tvůrci věnují pozornost spíše vztahům mezi postavami, respektive tomu, jak se hrdinové následkem různých problémů mění. Nervák je to ale i tak pořádný. Třeba u scény, kdy se přetížený vrtulník snaží přeletět horský masiv, nebudete dýchat!
6. První zrádce
- Režie: Zkušený italský režisér Marco Bellocchio.
- Co čekat: Rekonstrukci skutečného případu odhalování italské mafiánské organizace Cosa Nostra.
- Přijetí diváky a kritikou: Skoro osmdesátiletý Bellocchio na stará kolena stvořil univerzálně příznivě přijatý mafiánský opus – čeští diváci udělili 75 %, uživatelé IMDb 7.2 bodů z 10 a palec nahoru zvedlo 73 % filmových kritiků.
- O čem to je jednou větou:Tommaso Buscetta poruší mafiánskou přísahu a rozhodne se úřadům pomoci zničit mocnou zločineckou organizaci.
- Plusy a mínusy: Nejsilnější částí poměrně značně dlouhého filmu je jednoznačně pasáž soudu, v níž jsou uřvaní italští mafiánští bossové konečně postaveni před spravedlnost. Člověka až překvapí, s jakou lehkostí, nadsázkou a švihem dokázal stařičký režisér látku podat. Nejlépe patrně snímek vyzní, když divák nemá o skutečných událostech, jež filmaři zpracovali, ponětí. Pak bude nejednou překvapen.
7. Hotel Mumbai
- Režie: Začínající režisér Anthony Maras.
- Co čekat: Rekonstrukci skutečného teroristického útoku v indické Bombaji z roku 2008.
- Přijetí diváky a kritikou: Příklad díla, které se více líbí běžným divákům než lidem píšícím o filmu z povolání. Čeští diváci dávají vysoce nadstandardních 84 procent, na IMDb se hodnocení zastavilo na 7.6 bodech z deseti. Pozitivně pak vyznívají i tři čtvrtiny recenzí, byť jejich autoři hovoří spíš o lepším průměru.
- O čem to je jednou větou: Skupina turistů se v luxusním bombajském hotelu Tádž Mahal snaží přežít útok krvežíznivých islamistů.
- Plusy a mínusy: Snímek nabízí přesně to, co sliboval. Tedy precizní rekonstrukci hrůzných událostí, na které už západní publikum pozapomnělo. Za mě je ale trochu škoda, že se tvůrci nepokusili ještě o něco víc. Při více než dvouhodinové stopáži se totiž neustálé pobíhání po hotelu a skrývání se v jeho různých částech stane trochu monotónní, zvlášť když postavy nepřekračují stín jednoduchých žánrových figurek. Takhle pojatému snímku by devadesát minut slušelo víc.
8. Official Secrets
- Režie: Gavin Hood, který má za sebou povedené snímky jako Enderova hra nebo Oko v oblacích.
- Co čekat: Novinářsko-politický thriller podle skutečných událostí.
- Přijetí diváky a kritikou: Uživatelé Česko-Slovenské filmové databáze filmu dali průměrné hodnocení 75 %, podobně uživatelé na IMDb jeho kvalitu ocenili 7.3 body z deseti. Pozitivně vyznívající recenzi napsalo 83 % kritiků sdružených na databázi Rotten Tomatoes.
- O čem to je jednou větou: O pracovnici britské zpravodajské služby, která ve snaze zabránit válce v Iráku vyzradí novinám tajnou informaci o neetickém jednání britské a americké vlády.
- Plusy a mínusy: Official Secrets jsou politicko-novinářským thrillerem jako ze škatulky. Řemeslně a herecky provedený bez zaváhání, vždyť v hlavních rolí září třeba nikdy nechybující Keira Knightley a Ralph Fiennes. Na žánrovou špičku tomu ale trochu schází.
9. The Nightingale
- Režie:Jennifer Kentová, australská režisérka, která se na filmovou scénu před pěti lety uvedla výborným psychologickým hororem Babadook.
- Co čekat: Příběh o pomstě.
- Přijetí diváky a kritikou: Pozitivně snímek hodnotí 86 % recenzentů. Na IMDb si film došel pro známku 7.2/10, podle ČSFD snímek zatím vidělo jen pár uživatelů.
- O čem to je jednou větou: O původem irské trestankyni, která začátkem 18. století pronásleduje zlovolného britského důstojníka tasmánskou divočinou, aby se mu pomstila za zlo, které napáchal.
- Plusy a mínusy: Opravdu drsný a atmosférický film. Slabší povahy mohou hned zkraje zaskočit násilné scény, na které se nekouká vůbec snadno. Jakmile se ale hrdinka vydá na cestu za pomstou, snímek paradoxně zvolní, a ubude i brutality. Režisérku totiž nezajímá jen akt pomsty jako takový, víc pozornosti věnuje vykreslení reálií místa a doby, tedy Austrálie v době kolonizace.
10. Roztříštění
- Režie:Brad Anderson, známý především díky snímku Mechanik s Christianem Balem.
- Co čekat: Paranoidní devadesátkový thriller z nemocničního prostředí.
- Přijetí diváky a kritikou: Všeobecný konsensus hovoří, že nový film Brada Andersona se povedl, byť díru do světa neudělá. Spokojeně vyznívá 65 % recenzí kritiků a uživatelé IMDb film ohodnotili 6.3 body z deseti. Čeští diváci jsou prozatím o něco spokojenější, když dosavadní průměrná ČSFD známka dělá 72 procent.
- O čem to je jednou větou: Zmatený muž pátrá po své manželce a dceři, které se ztratily z podezřele působící nemocnice.
- Plusy a mínusy: Roztříštění zcela záměrně využívá toho, že i pomalejší divák poměrně brzo dojde ke dvěma krajním a zcela očividným možnostem, kam se zápletka může vyvinout. Tedy buď že je hrdina blázen a rodinu si jen vysnil, anebo že se v nemocnici dějí hrůzné věci, jako třeba vraždění pacientů kvůli obchodu s orgány. Zábavnost filmu pak vyplývá z toho, že snad co minutu tvůrci po divákovi mrsknou nějakou indicii, která jednou ukazuje doprava, podruhé doleva, a potřetí někam doprostřed. Je to svižné, je to hravé, a skutečné rozuzlení, hádám, nezklame.
A pokud to nestačí, pár dalších tipů na thrillery, kterým stojí za to dát šanci, najdete v galerii: