Děsivý bizár z viktoriánské éry: Lidé se s oblibou nechávali fotografovat s mrtvými příbuznými
Panování britské královny Viktorie dalo vzniknout celé jedné éře dějin, která se na její počest nazývá viktoriánská. Británie tehdy zažívala největší územní expanzi, kdy si podrobila bezmála pětinu zemského povrchu. Šlo také o období velké prosperity a technologických inovaci.
Střední třída, která byla tou dobou v Británii na vzestupu a upevňovala zdárně svou ekonomickou pozici, si rychle osvojila poslední výdobytky moderních technologii. K nim pochopitelně patřilo také stále dostupnější fotografování.
Díky tomuto vynálezu se konečně i pro střední vrstvu otevřela možnost pořídit si vlastní portrét, který bylo do té doby možné získat pouze finančně velmi nákladnou malbou. A tak v této době začalo být zcela běžné, zaznamenávat nejen portréty, ale různé významné životní události jako oslavy narozenin, svatby, narození a v neposlední řadě také smrt. Ta byla zvláště v druhé polovině devatenáctého století v Evropě, kterou trápily epidemie cholery, všudypřítomným a každodenním jevem.
Mezi lidmi se tedy vžila tradice fotografovat své blízké zesnulé v pozicích, na nichž nebude patrné, že jsou již několik hodin po smrti. Jen tak na ně totiž mohli mít pozůstalí poslední milou památku.