Co dělají otcové na mateřské? Podívejte se na 30 poutavých fotografií
Ministryně sociálních věcí Michaela Marksová by ráda zavedla v Česku „povinnou“ část mateřské dovolené i pro otce. Ve Švédsku už něco podobného léta mají, ale jak se při podrobném průzkumu zjistilo, není to až takový zázrak. Většina mužů na ni prostě i tak nejde. Nedělají to dokonce ani tehdy, když za to stát rodinám připlatí.
Švéd Johan Bävman pracuje v současnosti na fotografickém projektu, který zachycuje otce na mateřské dovolené. Z některých snímků je vidět, že muži řeší některé situace poněkud jinak než matky. I když moc možností na „odlišnosti“ nemají.
Ve Švédsku trvá placená mateřská dovolená 480 dní, tedy méně než u nás. Z těchto dnů může mít každý rodič, tedy i otec, dva měsíce vyhrazeno pouze pro sebe. V překladu: Dva měsíce platí stát mateřskou otci. Za to se také vyplácí takzvaný „jämställdhetsbonus“, tedy „bonus rovnosti“. Ročně může činit v přepočtu až kolem 40 tisíc českých korun. Pokud se rodiče dohodnou, a matka s otcem si péči o miminko ještě více rozdělí, dostanou větší bonus.
Přestože o Švédsku se hovoří jako o zemi, kde je rovnost pohlaví největší na světě, tak systém mateřské pro otce nefunguje tak, jak si myslíme třeba u nás.
Pouze čtvrtina švédských tatínků využívá zmíněných 60 dní placené mateřské a celkově pouze 12 procent si dělí mateřskou na stejný díl s matkou. Je to zajisté víc než kdekoli jinde na světě, ale o rovnosti se určitě hovořit nedá.