Lékařské vyšetření.

Lékařské vyšetření. Zdroj: Ernest Cole

Umývárny v jednom z dolů.
Černoši, kteří měli nároky, odchází z dolu s výpovědí v ruce. Vlevo, ještě v kmenovém oblečení, přichází náhrada.
Pokoj služebné. Noviny místo koberce, krabice od ovoce jako stůl i židle.
Žáci se učí psát. Nákup nábytku pro černošské školy nebyl pro tehdejší vládu velkou prioritou.
Cestování vlakem.
18 Fotogalerie

Tvrdá realita jihoafrického apartheidu očima černošského fotografa

Martin Mrázek

Ernest Cole se narodil v roce 1940 a v apartheidem zmítané Jihoafrické republice strávil celkem 27 let. Poté se rozhodl pro život v exilu, přičemž do USA si s sebou odvezl i všechny negativy. Z nich vznikla kniha House of Bondage, která způsobila celosvětový rozruch a ukázala, jak hororový svět segregace v Jižní Africe vlastně vypadá.

„Když tvrdím, že lidé mohou být vyhozeni z práce, zatčeni, zbičováni nebo vyhnáni ze země pro úplné maličkosti, tak nepopisuji nějaké výjimečné případy, jen abych vyvolal kontroverzi. To, co říkám, je pravda a většina bílých Jihoafričanů vám to klidně přizná. Nezkouší předstírat, že se tyhle věci nedějí. Ten základ téhle zvrácené situace neleží v tom, že by snad byli všichni černoši ctnostní a běloši ničemní. Jde o to, že běloši nevidí nic špatného na bezpráví, které svým černým sousedům způsobují,“ píše ve své knize Cole.

Po vydání House of Bondage již nepřipadal návrat do JAR v úvahu, nicméně Cole neměl problém se uchytit jako fotograf i ve Spojených státech. Spolupracoval s věhlasnou agenturou Magnum Photographers i časopisem Time. A vše nasvědčovalo tomu, že má před sebou skvělou budoucnost. Již pět let po emigraci ho ale pohltily osobní problémy a z fotografických kruhů zcela zmizel. Nakonec zemřel v zapomnění na rakovinu slinivky v roce 1990.

Jeho nejslavnější prací je tak právě kniha House of Bondage a dokumentace každodenního života v apartheidu. Výběr z těchto snímků naleznete v naší galerii.