Hrdinu druhé světové války komunisté bez mrknutí oka popravili: V oprátce visel 12 minut!
Třetí odboj je dějepisné téma, ke kterému se jen málokdy studenti v osnovách dostanou. Mezi první bojovníky proti komunismu a za demokracii Československa patřil i člen Cizinecké legie Miloslav Jebavý. Za pokus o státní převrat v roce 1949 skončil na popravišti. On a další čtyři muži dostali provaz, několik dalších doživotí. Patřili tak mezi prvními odstrašujícími případy, kterými komunisté Čechům ukázali, co provedou s každým nepohodlným.
Miloslav Jebavý prožil druhou světovou válku uprostřed bojů a často se ocital v situacích, které působí jako z dobrodružných románů. Vojákem cizinecké legie se stal už v 19 letech, první roky strávil v Africe, když začala druhá světová válka byl nasazen mezi Maginotovou a Siegfriedovou linií. Jeho jednotku ale Němci rozdrtili. Zázračně přežil a během následujících let podnikl cestu na rybářské bárce na Gibraltar, seskakoval padákem v severní Francii, s ponorkou se vylodil u jižního pobřeží, po zatčení uprchl z vězení do Anglie odkud se opět nechal odvézt do bojů ve Francii. Při osvobozování byl zraněn.
Ale ani to mu nezabránilo za svobodu a demokracii bojovat o pouhé tři roky později - tentokrát v Československu proti komunistům. Původně chtěl ze země ovládané totalitním režimem utéct, nakonec ale souhlasil, že se bude podílet na státním převratu.
O několik měsíců později skupina čítala už celou řadu lidí, kteří byli připravení na puč. Bohužel pro hlavní účastníky byla spřátelená skupina už infiltrována členy StB. A to pro pučisty znamenalo konec. Doslova. Jebavého a dalších 14 mužů zatkli ještě před plánovaným převratem v březnu 1949. Udělali s nimi krátký proces.
U soudu, který se konal po pouhých třech měsících, bylo vyřčeno pět trestů smrti, doživotí a dva žaláře na 25 let. Poprava se konala o měsíc později na nádvoří pankrácké věznice. Pět mužů bylo oběšeno během jeden a půl hodiny. Jebavý v oprátce visel 12 minut, než ho lékař prohlásil za mrtvého.