Krůček od smrti aneb Na Boží hod jedině rulík zlomocný!
Jen krok od tragédie se v roce 1901 na Boží hod ocitlo osazenstvo kantýny v zeměbraneckých kasárnách na Pohořelci. Vše počalo, když si desátník Emil Nejtek stěžoval na bolení hlavy. Přítomni byli čtyřicetiletý číšník František Polák, třiapadesátiletá kuchařka Barbora Holubová a děti kantýnského – šestnáctiletá Anna a čtrnáctiletý Bohumil „a ti všichni se rovněž přiznávali, že jim po včerejšku není příliš volno“ líčí následky Štědrého dne pražský tisk. „Desátník slíbil všem pomoc a poslal syna kantýnského do síně nemocných pro antipyrin.“
Hybatelem dalších událostí se stal voják sloužící na ošetřovně, jak se tehdy říkalo - v síni nemocných. „Hoch přednesl desátníkův vzkaz jednomu z vojínů, který bez vědomí lékaře vzal v příruční lékárničce prášek, ale místo antipyrinu vzal atropin (rulík zlomocný) a poslal ho zpět do kantýny.“
V tu chvíli se všichni přítomní octli v smrtelném nebezpečí. Děti zachránilo snad jen to, že jejich bolení či onemocnění bylo zřejmě víc předstírané než skutečné. „Desátník a kuchařka si vzali ´léku´ na špičku nože, ostatní si pouze lízli jen tak pro chuť, aby věděli jak lék chutná.“
Všem se záhy udělalo špatně a přivolaný doktor Klusáček je dal převézt do vojenské nemocnice na Hradčanech. Děti kantýnského byly ihned propuštěny. „Kuchařku a vojáka, kteří požili domnělého léku, ve skutečnosti však rulíku zlomocného, nejvíce, zachránil až protijed“.
Zlý úmysl, jenž by mohl stát v pozadí celé události, vyloučilo hradčanské policejní komisařství. Tady mívali na vánoce všelijaké starosti. V roce 1900 zde byl vyšetřován osmnáctiletý mladík František Prokop ze Stodůlek. O hnusném činu, jehož se na Štědrý večer se svými kumpány dopustil, informovala Národní politika: „O půlnoční mši svaté vedralo se několik mladíků do sakristie kostela Panny Marie Vítězné na Bílé hoře, kde ukradli víno připravené k bohoslužbě a hostie. Zpustlíci víno vypili na místě a s hostiemi v hostinci U Rychtaříků v Malém Břevnově prováděli kousky, budící ošklivost vpravdě oprávněnou.“
Prokop měl smůlu – policejní komisař Zeman ho nad ránem dopadl v dalším břevnovském hostinci. Se zbytkem hostií určených ke svatému přijímání v kapse.