Balet po čínsku: Tanec, zbraně a drsné bojovnice, které brání socialismus
Přelom 60. a 70. let minulého století probíhal v Číně ve znamení kulturní revoluce. Vše staré mělo být nahrazeno novým, pokrokovým. Součástí nové kultury bylo i baletní představení Rudý ženský oddíl pojednávající o odloučené ženské vojenské jednotce, která se hrdě brání útokům protikomunistických nacionalistů.
Baletní představení Rudý ženský oddíl mělo premiéru v roce 1964. Během kulturní revoluce, která probíhala v letech 1966 až 1976 se stalo jedním ze základních pilířů nového čínského umění. Ve světovou známost vešel v roce 1972, když vystoupení při své návštěvě Číny zhlédl americký prezident Richard Nixon.
Balet byl adaptací stejnojmenného filmu z roku 1961 a zachycuje osvobození rolnické dívky na ostrově Chaj-nan a její následný vstup do armády a Komunistické strany Číny. Děj příběhu vychází částečně i ze skutečných událostí, kdy právě na ostrově Chaj-nan byla základna čínské armády napadena a zničena nacionalisty. Příslušnicím ženských oddílů se podařilo uprchnout a skrýt se mezi civilním obyvatelstvem.
Hudba baletu se zakládala zejména na lidových motivech jižní Číny, ale nesla v sobě i prvky „západní“ symfonie. Představení se dočkalo mnoha repríz a navzdory politickému a historické kontextu jedné etapy čínských dějin na jevištích vydrželo přes třicet let.