Počet obětí masakru není dodnes znám, hovoří se až o tisíci lidech

Počet obětí masakru není dodnes znám, hovoří se až o tisíci lidech Zdroj: Profimedia

30. červen 1934. Hitler přijíždí do Mnichova s novým šéfem S.A., který nahradil Christianem Weberem, který nahradil zavražděného Ernsta Röhma
Noc dlouhých nožů byly tři krvavé dny, během kterých členové SS vraždili jako pominutí
Ernst Röhm
Noc dlouhých nožů byly tři krvavé dny, během kterých členové SS vraždili jako pominutí
Röhma nakonec zastřelil důstojník SS v cele v Mnichově
11 Fotogalerie

Náckové se začali mordovat sami mezi sebou. Noc dlouhých nožů dovršila vznik třetí říše

Jaroslav Šajtar

Proti novému, nacistickému režimu, jenž se v Německu dostal k moci 30. ledna 1933, nevznikala opozice pouze na straně demokraticky smýšlejících lidí a části církve, ale postupně dokonce i u hitlerovských esamanů (SA) coby výraz nespokojenosti vrstev cítících se být oklamané. Spor vyvrcholil Nocí dlouhých nožů z 29. na 30. června 1934.

Esamani se v důsledku dosud nepřekonaných následků strašlivé světové hospodářské krize z let 1929–1933, jež nejhůře zasáhla právě Německo a Spojené státy, začali stávat státem ve státě.

Podle knihy H. Hegnera Říšské kancléřství od roku 1933 do roku 1945 jejich počet raketově stoupl z půl miliónu mužů při příchodu Hitlera k moci na čtyři milióny roku 1934!

Nutnost „druhé revoluce“

Řadoví příslušníci SA, a dokonce i nižší velitelé si svou početní sílu uvědomovali a až příliš nahlas mluvili o nutnosti „druhé revoluce“.

V polovině roku 1934 vypukly v oddílech SA v Berlíně, Hamburku, ve Frankfurtu nad Mohanem, v Drážďanech, Essenu, Dortmundu, Kasselu, Královci a ve Freiburgu nepokoje, kterých se vedoucí činitelé SA v čele s Ernstem Röhmem snažili využít ve svůj prospěch. Hodlali se totiž dostat do popředí tím, že by přeměnili SA v základ pravidelných ozbrojených sil.

To ovšem značně zneklidnilo Führera, jenž pod záminkou účasti na svatbě gauleitera Josefa Terbovena přijel do Essenu, kde se radil s velkoprůmyslníkem Gustavem Kruppem von Bohlen und Halbach.

Hitler se s esamany nemazlil

Po konzultacích Adolf Hitler neprodleně odletěl do kolébky svého hnědého hnutí – bavorské metropole Mnichova –, odkud zavelel k likvidaci vedoucích představitelů SA. V noci na 30. červen 1934, nazvané „noc dlouhých nožů“, a také 1. a 2. července nacisté s esamany, kteří jim začali přerůstat přes hlavu, krvavě zúčtovali. Tyto události výborně zachycuje skvělý film italského režiséra Luchina Viscontiho Soumrak bohů.

Vůdce ve svém projevu v Říšském sněmu 13. července 1934 oznámil, že bylo zastřeleno 71 lidí. Ve skutečnosti však podle Hitlerových životopisců Waltera Görlitze a Herberta A. Quinta počet mrtvých přesáhl 1070 a 1120 lidí bylo zatčeno. Při následující čistce z SA vyházeli 200 000 lidí.

Hitler nelenil a při této příležitosti si vyřídil účty také s představiteli opozice i některými generály, kteří bývalému svobodníkovi z Velké války dávali najevo své pohrdání. Mezi zavražděnými se tak ocitl generál Kurt von Schleicher, někdejší říšský kancléř a blízký spolupracovník maršála Hindenburga, a rovněž generál Kurt von Bredow.

Aktivní účast říšské obrany

Vedení Reichswehru se na přípravách zásahu aktivně podílelo. Reichswehr byl uveden do stavu plné bojové pohotovosti a pomáhal jednotkám SS při hromadném zatýkání a popravách bez vyšetřování a soudu. Ministr říšské obrany nařídil, aby se všem důstojníkům dostalo vysvětlení, že o „rehabilitaci“ zavražděných generálů nemůže být ani řeči.

Alfred Rosenberg si jako jeden z nejbližších Hitlerových spolupracovníků o významu této krvavé lázně do svého deníku napsal: NSDAP si uvolnila cestu, aby mohla dovršit vytvoření třetí říše.