Sputnik dobývá svět: Je žádaná vakcína mocenským nástrojem v rukou Ruska?
„Rusko teď může ukázat, že už není zemí vyvážející ideologii nebo zbraně, ale léky nutné pro přežití,“ řekl americkému rádiu The World profesor latinskoamerických studií Viktor Jeifec.
Řekl to zjevně v reakci na to, že Sputnik V zaregistrovalo už přes padesát zemí světa a ruská vláda tvrdí, že má předběžné objednávky na dvě a půl miliardy dávek.
Třeba starosta argentinského města Roque Pérez, Juan Carlos Gasparini, zveřejnil v síti Instagram odkaz, kde se nechává očkovat s portrétem Vladimira Putina. Sputnik V tak už nyní nebývalým způsobem posiluje prestiž Ruska i jeho režimu ve světě, který s ním často nemá hlubší historickou zkušenost.
Být první
Přitom samo Rusko má proti koronaviru naočkováno něco kolem čtyř procent lidí a dává přednost exportu před vakcinací vlastní populace. Podle průzkumu centra Levada odmítá vakcínu proti koronaviru 62 % lidí, zatímco píchnout si injekci se sputnikem by si nechalo něco přes třicet procent. „Jde o zakořeněný strach společnosti před vakcínami. Ale svou roli hraje i to, že vakcína neprošla řádnými testy,“ říká šéf Levady, známý ruský sociolog Lev Gudkov.
Připomeňme si krátce historii Sputniku V. Loni na jaře vrhl ruský stát do výzkumu všechny síly s cílem mít vakcínu jako první na světě. Na očkovací látce začal pracovat tým vědců z moskevského institutu Nikolaje Gamaleji za pomoci různých dalších institucí, jako třeba výzkumného ústavu ministerstva obrany, který má v popisu práce vývoj ochranných prostředků proti biologickým zbraním.
Stát vyčlenil v přepočtu půl miliardy korun a hotovo bylo za necelé tři měsíce. Tedy až na třetí a rozhodující studii na širší populaci, vědci vakcínu do té doby vyzkoušeli jen na 76 dobrovolnících z řad armády.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!