Ministerstvo zdravotnictví říká lidem jen ty informace, které se mu hodí.

Ministerstvo zdravotnictví říká lidem jen ty informace, které se mu hodí. Zdroj: Twitter Úřadu vlády

Velká vakcinační lež: Očkováním uděláte tečku za koronavirem

Oldřich Tichý

Nechali jste se očkovat? A víte, jak dlouho vás bude vakcína před covidem chránit (byť v omezené míře, protože i očkovaní lidé už se nakazili, a dokonce zemřeli)? A jak dlouho vám bude stát uznávat očkování jako propustku do alespoň trochu normálního života? A jestli a jak často se případně budete muset přeočkovávat? Propagovaná „tečka za koronavirem“, s jejíž pomocí se snaží ministerstvo zdravotnictví přivést lidi do očkovacích center, je ve skutečnosti v lepším případě dvojtečka, za níž by měl následovat výčet podmínek. Ještě spíš je to ale otazník, aniž kdokoli zná odpovědi.

Hned na začátek si ujasněme jedno – tento text nemá být zpochybněním samotného očkování. Cílem je upozornit na manipulativní kampaň, kterou stát v čele s ministerstvem zdravotnictví na podporu očkování vede a v lidech tak vyvolává falešné naděje a představy, aniž jim poskytuje úplné a pravdivé informace.

Slogan „Udělejme tečku za koronavirem“ nenechává příliš prostoru pro představivost. Udělat za něčím tečku znamená s danou věcí skoncovat. Z logiky reklamní kampaně na očkování celkem jasně vyplývá asociace „budete se očkovat – koronavirus tím pro vás končí“. Není sporu o tom, že takový dojem chtěli zadavatelé kampaně v lidech vyvolat.

Pomiňme všeobecně snad již dostatečně známou skutečnost, že účinnost žádné z dostupných vakcín není stoprocentní, a to ani jako ochrana před samotnou nákazou, ani jako ochrana před těžkým až fatálním průběhem. Pouze snižuje pravděpodobnost obojího. Problém s (ne)pravdivostí, respektive manipulativností vakcinační kampaně spočívá v tom, že „konec“ by měl být skutečný konec. Že „skoncování“ s koronavirem by mělo být pro očkované definitivní.

Jak je tomu doopravdy? Před čtyřmi týdny jsem poslal na tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví jednoduchý dotaz. „Jak dlouho se počítá, že bude platit potvrzení o očkování proti covidu-19 jako tzv. doklad o bezinfekčnosti? Pro příklad – pokud někdo třeba v březnu 2021 absolvoval už druhou dávku vakcíny Pfizer, do kdy se předpokládá, že je dostatečně chráněn, a potvrzení o absolvovaném očkování mu tudíž bude uznáváno při návštěvě kina, restaurace, školy, bazénu…? Je už jasné, zda a kdy bude muset podstoupit další vakcinaci, aby mohl nadále být považován za bezinfekčního, případně zda bude jedna ukončená vakcinace stačit navždy?“

Tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví má podle internetových stránek čtyři státem placené zaměstnance a spadá pod ředitele odboru komunikace s veřejností Daniela Köppla. Přestože jsem svůj dotaz po deseti dnech urgoval, dodnes jsem na něj nedostal žádnou odpověď. Vzhledem k tomu, že mezi novináři jsou lidé z tiskového oddělení ministra Adama Vojtěcha pověstní svou leností, připadají v úvahu dva důvody jejich nulové reakce: buď se jim prostě nechtělo pracovat, protože jim už flákání placené erárem přešlo do krve, nebo na položené otázky odpovědět neumějí a nechtějí to přiznat.

Nelze samozřejmě vyloučit ani kombinaci obou důvodů. Další indicie nicméně celkem jasně potvrzují druhou variantu. Až do konce července totiž ministerstvo zdravotnictví uvádělo ve svých mimořádných opatřeních, jimiž kvůli údajné pandemii zakazovalo to či ono, že dvě dávky vakcíny poskytují ochranu asi na devět měsíců. Pak ale jakékoliv časové omezení účinnosti vakcín z nově přijímaných mimořádných opatření zmizelo.

Čistě teoreticky by vysvětlením mohlo být nově nabyté přesvědčení ministerstva, že dvě dávky vakcíny budou účinné již natrvalo (pak by bylo zbytečné uvádět časově omezenou účinnost). To je ovšem nesmysl. Jednak pro to neexistují žádné odborné podklady, a navíc je to v příkrém rozporu s tím, že už i u nás se začalo očkovat třetí dávkou. Ostatně už i premiér Andrej Babiš potvrdil, že si třetí dávku nechá píchnout.

Proč ministerstvo zdravotnictví vyvolává v lidech dojem, že když se nechají naočkovat, koronavirus se jich už dál netýká? Slovy reklamní kampaně: Že za ním udělali tečku? Proč lidi raději neupozorní na omezenou účinnost vakcín, případně nepřizná, že zatím neví, jak dlouho vlastně vakcína poskytuje ochranu? Nejspíš by takový krok snížil zájem o očkování, který je v Česku z řady důvodů (mezi něž patří i zcela oprávněná nedůvěra k vládě) menší než jinde. Ospravedlňuje to ale, aby vláda lidmi manipulovala a poskytovala jim neúplné informace týkající se tak důležité věci, jako je účinnost očkování? Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který neudělá žádné důležité rozhodnutí bez souhlasu premiéra Babiše, se zjevně rozhodl, že ANO. Vzhledem k tomu, že lež a manipulace patří k základním pracovním nástrojům Andreje Babiše, není se co divit. Poděkovat jim za to můžeme už za týden ve volbách.

Video placeholder
Volební debata - očkování • Blesk