Bohumil Pečinka: Žluté karty a slabé místo vlády
Až se znovu probudíme z covidové krize, bude hlavním politickým tématem způsob přijímání evropského plánu označovaného jako Green Deal. Třem ze čtrnácti jeho směrnic udělil nedávno Senát tzv. žluté karty. Jak k tomu došlo?
Každý evropský parlament (u nás Poslanecká sněmovna a Senát) se v určitém termínu vyjadřuje ke směrnicím Evropské komise. Paralelně s tím je projednává vláda. Ve většině případů má vláda svou parlamentní většinu, takže oběma komorám jen pošle rámcovou pozici, s níž většinou poslanci a senátoři souhlasí. Tentokrát však byla situace jiná.
Vyžluťte je
Premiér Babiš od prosince 2019 systematicky na evropské úrovni schvaloval všechny podoby Green Dealu stejně jako europoslanci ANO i některých dalších stran (KDU-ČSL, STAN, Piráti). Jeho vláda se proto nemohla ze dne na den otočit a přijmout kritické stanovisko. Když jí na stůl přišlo 14 greendealových směrnic (Fit for 55), nemohli najednou říct: My si to rozmysleli, protože Andrej chtěl být jen zadobře s šéfy Evropské komise, aby neohrozil zemědělské dotace pro Agrofert. Dnes jsme však téměř v opozici, takže to vidíme jinak.
Vzhledem k tomu, že prezident Zeman svolal Poslaneckou sněmovnu na poslední možný termín, neměl český ústavní systém 18 dní dolní komoru, takže se noví poslanci už ke směrnicím nestihli vyjádřit. Zbylo to na Senátu.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!