Pestří konzervativci: Kdo bude po Borisi Johnsonovi v čele britské vlády? Šanci má potomek Indů i žena
Členové britské Konzervativní strany rozhodnou během několika následujících týdnů, kdo bude po demisi Borise Johnsona novým britským premiérem. Korespondenční volba všech členů strany rozsoudí, zda Spojené království bude mít prvního premiéra s mimoevropským imigračním původem, nebo se na Downing Street číslo 10 zabydlí historicky třetí žena.
Obě varianty potvrzují, jak výrazně se Konzervativní strana proměnila a jak málo odpovídá různým předsudkům o pravici. I britská levice se ráda zaklíná podporou žen a menšin a koketuje s různými kvótami, ale v čele labouristů ještě nikdy do voleb nešel jako lídr ani zástupce etnické menšiny, ani žena.
Konzervativci jsou v tomto ohledu v nejvyšších patrech jejich strany pestřejší, což ostatně potvrdila i probíhající bitva o jejich nového lídra, kterou vyvolala demise dvou ministrů – šéfa státní kasy Rishiho Sunaka, jenž je původem Ind, a ministra zdravotnictví Sajida Javida, který má pro změnu pákistánské kořeny. Po pádu Borise Johnsona s nimi do souboje o jeho nástupnictví šel i nový konzervativní ministr financí Nadhim Zahawi, který se narodil jako Kurd v Bagdádu, exministryně pro rovnost a dcera nigerijských rodičů Kemi Badenochová nebo nejvyšší státní zástupkyně s indickými kořeny Suella Bravermanová. Z pole kandidátů, jehož polovinu tvořili ženy i příslušníci menšin, vybrali konzervativní poslanci v několika kolech jako finalisty exministra financí Rishiho Sunaka a úřadující ministryni zahraničí Liz Trussovou.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!