Stanislav Balík: Dlouho jsme žili pod cizí vládou, to se podepsalo i na zdejší politické kultuře
Co říkáte české politické kultuře? Rakouský místodržitel Thun před 1. světovou válkou Masarykovi řekl slavnou větu: „Čech je buď hulvát, nebo líbá ruku.“
To jsou dvě otázky v jedné, jakkoli spolu částečně souvisejí. Jednak se ptáte na českou politickou kulturu, ale Thunův citát nemíří nutně jen na politiky, respektive na politickou kulturu, ale i na něco, co označujeme za národní mentalitu.
Skutečně existuje něco, jako jsou typické národní povahové rysy? Podvědomě cítíme, že je rozdíl mezi přístupem Čechů, Němců či Rumunů třeba k veřejnému pořádku či Rusů a Švýcarů k útočné, dobyvačné válce. Když se ale pokusíme převést tyto pocity do nějakých měřitelných hodnot, dostáváme se do velkých problémů. Vždyť i sami ve svém okolí či přímo ve svých rodinách známe dramaticky rozdílné lidské typy, z nichž někdo tzv. pasuje do obecné představy typického Čecha, zatímco někdo jiný jako by byl typickým Němcem či Angličanem. Nebo ještě konkrétněji – byl typickým Čechem generál Emil Boček, nebo Emanuel Moravec?
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!