Pavel Páral: Připlať dvě stovky aneb Zelená daň na elektřinu
Úleva od zelených poplatků v cenách elektřiny končí a bolí to. Ceny mohou podle ministra průmyslu Síkely vyrůst až o deset procent. Je to přitom jen začátek, kterému se vláda nemůže vyhnout. Rušení miliardových dotací, které vláda v posledních letech zaváděla bez ohledu na možnosti rozpočtu, bylo asi jedinou částí konsolidačního balíčku, jež měla u voličů většinovou podporu.
Podle původní verze balíčku se mělo škrtat 54 miliard a před pár dny ministr Stanjura ohlásil, že škrtne dokonce 84 miliard. Místo pochvaly se ale valí kritika. Není divu. Podstatná část této sumy jsou totiž dotace, které fakticky inkasovaly domácnosti ve formě slev na dodávky elektřiny, kdy stát převzal na sebe platby za obnovitelné zdroje a za distribuci a tzv. systémové služby, jež byly součástí účtu za elektřinu.
Roční úleva
A každý rád kritizuje rozdávání jiným, ale jak jde o něj, je to najednou jinak a ze škrtání dotací je najednou útok na peněženky domácností. Přitom je to jen návrat ke stavu, jaký zde byl ještě před rokem, a ukazuje, jak snadné je zvyknout si na státní dárečky. Ale také, jak snadno jsme mávali rukou nad politickými kroky, které ve svém důsledku vedou k tomu, že se nám pořádně prodraží živobytí.
Zhruba 27 miliard letos prostřednictvím dotací dostáváme od státu jako kompenzaci za poplatky na obnovitelné zdroje, tzv. POZE (podporované zdroje energie). Jde o peníze placené především vlastníkům solárních elektráren postavených před deseti až patnácti lety v době našeho solárního boomu. Dalších 28 miliard zaplatil stát místo nás za ztráty energie v síti a za systémové služby sítě, tedy vlastně za stabilizaci elektrické soustavy, aby se při náhlých změnách spotřeby či výroby nezhroutila.
Připlať dvě stovky
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!