Krajní pravice na vzestupu. Platinový populista Wilders může být nizozemským premiérem
Nizozemsko se minulý týden stalo první západoevropskou zemí, v níž volby vyhrála pravicově protestní strana. Antiislámská a protiimigrační Strana svobody (PVV) za vítězství vděčí v první řadě svému předsedovi a zároveň jedinému členu Geertu Wildersovi. Platinově blond politik má nyní unikátní šanci zasednout v čele nizozemské vlády, přestože nelehko hledá možné koaliční partnery.
Wildersovým hlavním tématem je dlouhodobě kritika islámu a masívního přistěhovalectví z islámských zemí do Evropy. Převzal žezlo hlavní tváře protestu v nizozemské politice po „otci-zakladateli“ tohoto proudu, Pimu Fortuynovi, protože první hvězda nizozemského populismu byla v roce 2002 krátce před parlamentními volbami zavražděna a její strana se postupně rozpadla.
Do vysoké politiky
V té době byl Wilders ještě členem pravicově liberální Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD). Rodák z nizozemsko-německého pohraničí začal svou politickou kariéru jako asistent ministra zahraničí za pravicové liberály Fritse Bolkensteina na počátku devadesátých let. S Bolkensteinem procestoval řadu zemí Blízkého východu a tehdejší návštěvy ho ještě utvrdily v proizraelském postoji, který získal již během svého dřívějšího dvouletého pobytu v této zemi. Práce pro ministra zahraničí mu brzy vynesla místo městského zastupitele v Utrechtu, a následně dokonce poslanecký mandát. Jako poslanec byl Wilders dlouho spíše nenápadný. Až když se stal mluvčím strany, začala ho veřejnost více znát, a to už zejména díky kritice islámu.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!