Vlekařské Waterloo: Až sníh nebude a příliv návštěvníků hor ustane, budou mít v mnoha regionech problém
Tuzemské lyžařské areály zažívají jednu z nejhorších zim za poslední roky. Nezvykle teplé počasí a vydatné deště ve většině z nich spolykaly sněhovou pokrývku a fakticky tak znemožnily další provoz. Současné období, kdy jsou v Česku v plném proudu jarní prázdniny, je přitom každoročně pro skiareály vedle Vánoc nejdůležitější částí jejich sezóny. Řadu vlekařů proto bude na jaře čekat hodně krušné a bolestivé účtování.
Tento způsob zimy...
V posledních dnech si při pohledu z okna i na venkovní teploměr člověk v duchu říká, jestli je únor opravdu ještě zimní měsíc. Doby, kdy během něj padaly teploty až k minus 20 stupňům a v oblastech pod horami leželo alespoň tři čtvrtě metru (a často i více) sněhu, už zřejmě patří do fotoalb či starších televizních filmů. Letos bylo na týchž místech přes den i 10 stupňů, z nebe padaly proudy deště a této brutální kombinaci nezvládal vzdorovat ani uměle vyrobený sníh, který provozovatelé areálů nastříkali na svahy v druhé polovině ledna. Tehdy Česká republika na pár dní zažívala skutečnou zimu, kdy vydatněji chumelilo a nízké teploty umožnily i umělé zasněžování.
A jaký je současný stav? Skiareály v níže položených lokalitách už jsou mimo provoz a lyžovat je možno ve velkých areálech ve výše položených oblastech, kde na svazích leží i mnoho desítek centimetrů sněhu. Zde však do přípravy a údržby tratí majitelé areálů investují obří sumy a to se samozřejmě náležitě odráží i v cenách skipasů. Předpověď počasí na další období příliš optimismu nezavdává, takže na řadě míst už zbytek letošní sezóny odepsali a jinde to doklepou, co to dá a co podmínky umožní. Rozmarům počasí padá za oběť jedna zimní akce za druhou. Odskákala to už například tradiční Jizerská 50 nebo ve Špindlerově Mlýně už zrušili březnový závod Světového poháru snowboardistů ve slopestylu.
Špatné sezóny
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!