Petr Sokol: Rozpůlené Slovensko. Prezidentem bude šéf parlamentu Pellegrini nebo diplomat Korčok
Prezidentské volby se odehrávají na Slovensku opět jako střet dvou jasně vyprofilovaných voličských světů, které jsou dost výrazně sociálně i geograficky vymezené. V tom se současná slovenská politika dost podobá té české.
Dva slovenské tábory, jež mluví jiným politickým jazykem, se pravidelně přetlačují v každých parlamentních nebo prezidentských volbách (jejich první kolo se odehraje 23. března). Tentokrát si to v tomto gardu rozdávají Peter Pellegrini (48) a Ivan Korčok (59), hlavní favorité voleb, oba narození ve středoslovenské Banské Bystrici.
Dva světy
Na Slovensku podobně jako v Česku platí, že velká města tradičně přejí liberálnímu, pravicovějšímu a prozápadnímu politickému směru. Venkov je naopak hodnotově konzervativnější, ve slovenském případě zároveň ale také národovecký a přeje něčemu, co má blíže k levici. To dnes nejvíce reprezentuje premiér Robert Fico. Jeho politika je směsicí levicových receptů v ekonomice, silných národních hodnot, populistických řešení a představy Slovenska jako mostu mezi Západem a Východem. Tenhle koktejl si drží velkou podporu mezi chudšími, staršími a méně vzdělanými Slováky a je přítomný zejména na středním a východním Slovensku.
Jádrem druhého voličského světa je Bratislava a západ země. Silnou podporu má i ve velkých městech, ale platí, že Bratislava se ve volebních preferencích vymyká od zbytku státu ještě více než Praha v případě Česka. Tamní voličský tábor stál tradičně proti Vladimíru Mečiarovi a následně i jeho politickém dědicovi Robertu Ficovi. Od listopadu 1989 na tuto stranu politického příkopu patřila i téměř kompletní maďarská národnostní menšina, která tvoří zhruba desetinu voličů. Dlouho platilo, že maďarské strany byly hlavní baštou odporu proti slovenskému populismu. To ale prošlo v poslední době značnou obměnou, když se zde začal projevovat vliv Viktora Orbána a jeho sbližování s Ficem. Maďaři žijí v drtivé většině na slovenském venkově a jejich volební chování se stále více začíná přizpůsobovat tomuto prostředí. Dnes je maďarská menšina spíše pověstným jazýčkem na vahách.
Komplikované to mají dnes také reprezentanti křesťanského konzervativismu. Ti například v těchto prezidentských volbách na tradičně nábožensky více založeném Slovensku nemají jasného kandidáta a, zjednodušeně řečeno, musí volit mezi liberálem Korčokem a socialistou Pellegrinim. Katolické církvi nejbližší politická strana – Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) – po určitém váhání podpořila Korčoka, ale část katolických voličů zamíří i opačným směrem, k národovečtějšímu Pellegrinimu.
Ficův prezident
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!