Petr Havel: Připlatíme si letos kvůli počasí ještě více za ovoce?
Ačkoli jsme si v posledních letech zvykli označovat za příčiny růstu (případně poklesu) spotřebitelských cen potravin zejména ceny energií a obecně měnící se náklady na produkci a prodej potravin, letos bude podle všeho mnohem důležitějším faktorem počasí.
Modelovým příkladem je fatální poškození letošní úrody ovoce, vinné révy a některých dalších zemědělských komodit v České republice ranními mrazy, které opakovaně zasáhly ovocné stromy a zemědělské kultury ve fázi, v níž už plodiny nedokázaly razantnímu poklesu teplot čelit. Je ovšem třeba připomenout, že vzniklé škody (propad tuzemské sklizně ovoce o 100 000 tun v hodnotě zhruba jedné miliardy korun a celkový propad produkce vinné révy o víc než čtvrtinu v hodnotě přes dvě miliardy korun) jsou zejména důsledkem vývoje počasí v předchozích měsících. Právě teplotně rekordní únor, březen a počátek dubna urychlily v přírodě vývoj vegetace do nestandardně pokročilého stavu, který nebyl dříve obvyklý.
Vpád arktického studeného vzduchu ale nepostihl jen nás, ale také významnou část Polska, Německa a dalších zemí, takže propad produkce ovoce, například v Česku hojně konzumovaných jablek, ale třeba také jahod, bude v rámci Evropské unie rozsáhlejší, což se s vysokou pravděpodobností odrazí v nárůstu spotřebitelských cen.
JAK TO DOPADNE?
V Česku by měla podle dosavadních odhadů klesnout produkce jablek zhruba o 80 procent, v sousedním Polsku se zatím odhaduje pokles o 40 až 50 procent. Tam hlavně proto, že vzhledem k severnější poloze země nebyla tamní produkce v tak pokročilém stadiu vegetace jako u nás. Právě náš severní soused se v předchozích letech výrazně podílel na dovozu jablek na náš trh, a to především z důvodu nižších cen. I vzhledem k tomu, že (nejen) část polských jablek bude patrně letos na tuzemském trhu chybět, lze cenový nárůst očekávat.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!