Evropa je taková, jakou jsem si přál, řekl Fiala v debatě s Babišem. Vyhrála moderátorka Tománková
Před evropskými volbami se v debatě na CNN Prima News utkal premiér Fiala s lídrem opozice Andrejem Babišem. Fiala, který napsal politologické učebnice o Evropské unii, Babiše zpočátku porážel humorem a nadhledem, ale později se unavil. Babiš nemluvil jako učebnice a byla to jeho výhoda.
Fiala se na začátku debaty překvapivě uvolnil a na své poměry nezvykle vtipkoval. Působil asi tak, jako naposledy před volbami roku 2021. Už v prvních tématech se ale dostal do úzkých. Televize přišla se zajímavým schématem, kdy oběma kandidátům promítla jejich výroky, kterým dnes jejich politika odporuje. V případě Fialy šlo o větu, že z Bruselu nikdy žádný dobrý recept nepřišel.
Fiala v tomhle momentu překvapivě vůbec neodporoval dojmu, že změnil názor. „Jsem rád, že dnes se Evropa vyvíjí směrem, který jsem si vždycky přál,“ řekl moderátorce a dodal, že dnešní EU je méně ideologická než v době, kdy ji kritizoval. To zní na první dobrou trochu neuvěřitelně. Vždyť ty nejvíc ambiciózní a ideové projekty EU jako je Green Deal se odehrávají naopak až teď a dřívější „technická“ témata jako vnitřní trh či zemědělství ustupují do pozadí.
U Green Dealu pak nastala tradiční přetlačovaná o to, kdo jej vlastně schválil a kdo proti němu naopak bojuje. „Andrej Babiš tam seděl a schválil Green Deal a ani o tom neví,“ říkal Fiala. V tomhle je pravda trochu uprostřed. Ano, v době Babišovy vlády se schvaloval Green Deal jako obecné stanovisko Evropské komise, jakési vytyčení cesty, kudy chce Evropa jít. Většina konkrétní legislativy, která do balíčku Green Dealu patří, se však schválila až v dalších letech i za vlády Fialy.
Ač byla debata navázaná na evropské volby, často šla řeč i o tématech, která s europarlamentem absolutně nesouvisí. Moderátorka se ptala třeba na koncesionářské poplatky České televize a Rozhlasu.
Šéf hnutí ANO v některých chvílích tak moc utíkal od otázek, že na výzvu moderátorky nebyl schopen dotaz zopakovat. V debatě o Ukrajině strašil eskalací války, včetně dokonce jaderného útoku Ruska.
Nutno ale říct, že i druhá strana lidi místy straší. Kampaň SPOLU s parodickým sloganem „Rusko, pro tebe všecko“ podobně jako označování Babiše za bezpečnostní riziko, jsou přehnané. Za vlády Babiše Česko vyhostilo nejvíce ruských diplomatů a snížila jejich počet v Česku skoro o polovinu. Babiš není proruský politik, jen populista, který ale má všechny své zájmy v západní Evropě a chce do ní osobně patřit.
Hvězdou večera však nebyl ani jeden politik, ale novinářka. Moderátorka Terezie Tománková totiž několikrát zazářila. Velmi dobře si například nachystala citaci kandidáta SPOLU Ondřeje Krutílka, který ministra Rakušana označil za Barona Prášila české politiky, tedy de facto za lháře. Nebo citaci Alexandra Vondry, který kritiky pomoci Ukrajině označil za Putinovy užitečné idioty. Na to ale Fiala zareagoval obratně a řekl, že Vondra jako disident má právo používat slova, jaká chce.
Babiš sází i na téma Fialovy jazykové vybavenosti. V jednu chvíli asi patnáct vteřin četl text francouzsky a poté Fialovi řekl, že se v Bruselu ani nedomluví. Celkově však v debatě ani jeden nevyčníval. Tyto volby především kvůli hokeji působí nakonec celkem nezáživně, i když možná přinesou největší volební účast eurovoleb v Česku vůbec. Po debatě se ale dá tipnout, že volby dopadnou tak nějak podle průzkumů. ANO je vyhraje.