Migrace v kampani a Babišovo farizejství. Proč neřeší výroky francouzského premiéra s Macronem?
Hnutí ANO požádalo o svolání mimořádné schůze sněmovny k migračnímu paktu. Už potřetí. Má to být vrchol jeho kampaně do Evropského parlamentu, když ta dosavadní zatím moc nezabírá. Ve skutečnosti nejde o nic nového a torpéduje jen vlastní pozice, navíc se špatným adresátem.
V Poslanecké sněmovně se den před eurovolbami chystá mohutná bouře ve sklenici vody. ANO svolává třetí mimořádné jednání o dopadech migračního paktu. Návrh schůze sice neprojde, ale opozice získá na poslední chvíli prostor přesvědčovat své voliče o údajných hrůzách, jež se na ně valí vinou vlády.
Bouře ve sklenici vody
Je to až příliš okatý pokus zvrátit momentální nepříznivé trendy, kdy ANO klesá podpora, ačkoli počítalo s drtivým vítězstvím. Je to už vyčpělé a mnohokrát převařené téma, jelikož s kompromisní podobou paktu, i když je po několikaletém projednávání posunem vpřed, není úplně spokojený skoro nikdo. Ani u nás, ani v Evropě.
Pakt byl nedávno schválen, přičemž česká vláda se nakonec kvůli změnám rozmělňujícím původní podobu zdržela hlasování. Už nyní se rozjíždějí jednání o jeho úpravě a dotažení sporných míst. Jsou jimi předcházení nelegální migrace a nefungující návratová politika mimo území EU.
Do české iniciativy je zapojeno zatím patnáct unijních zemí, což je většina, a proto jsou změny současné podoby paktu pravděpodobné. Zvláště pokud začne platit až od ledna 2026. O čem se jedná?
Plán počítá s efektivnějším přesunem nelegálních migrantů mimo území Evropské unie. Nejen zadržených na moři, ale i těch, kteří se už nacházejí na území EU, nemají podle platných pravidel nárok na azyl a nedaří se je vyhostit do země původu. Nově by bylo možné je přechodně přesunout do některé z mimoevropských zemí.
Šíření poplašných zpráv
Opozice se přitom snaží vnášet téma migrace do kampaně opakovaně. Chce vystrašit lidi před hrozícími „hordami“ milionů afrických a arabských běženců. Je to jen šíření poplašných zpráv na úrovni dezinformací, že bez ruského plynu zkolabuje náš průmysl.
Příliv nelegálních ekonomických migrantů z těchto destinací se navíc dodnes nekonal už jen proto, že Česko není kvůli svým azylovým a sociálním podmínkám jejich cílovou zemí. Přesto je po zkušenostech některých evropských států s nezvládnutou integrací obezřetnost plně na místě.
Na poslední aktivitě ANO jsou kromě průhledného předvolebního kalkulu zarážející jiné okolnosti. Záminkou pro svolání další mimořádné schůze ke stejnému tématu je paradoxně vyjádření francouzského premiéra v jedné z předvolebních debat.
„Nečekali jsme, že bychom mimořádnou schůzi ještě svolávali. Způsobily to nakonec výroky francouzského premiéra Gabriela Attala. Řekl, že migrační pakt se primárně týká zemí ‚východní Evropy‘, které dosud nelegální migranty přijímat odmítaly,“ tvrdí předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová.
Čím se provinil Attal? V debatě s předsedou Národního sdružení Jordanem Bardellou zmínil, že Západ přiměl východní země EU, aby přijaly princip povinné solidarity, když padly plány na povinné kvóty pro přerozdělování migrantů. Tento princip spočívá v možnosti si vybrat, zda jednotlivé země uprchlíky přijmou, nebo za ně zaplatí, či poskytnou jinou operativní pomoc.
Attalova rétorika měla drsnější předvolební tóninu, ale nepadlo nic nového, co dosud není známo. Solidarita s nárazníkovými zeměmi navíc neplatí jen pro východní Evropu, ale pro všechny unijní země.
Rámcové pozice vlády ANO
Absurditu svolávat mimořádnou schůzi českého parlamentu na základě výroků francouzského premiéra podtrhují dvě skutečnosti. V první řadě lze připomenout rámcové pozice vlády Andreje Babiše z roku 2020, jež byly nakonec prosazeny v závěrečné podobě migračního paktu. Jak znějí?
„ČR bude během projednávání prosazovat širší uchopení solidarity, která by měla nabídnout co nejextenzivnější paletu možností podpory zasažených členských států. ČR sice může souhlasit s povinným flexibilním solidárním mechanismem, avšak pouze za předpokladu, že povinnost nebude stanovena v případě redistribuce osob.“
„Co se týče solidarity v případech, kdy se členský stát nachází pod migračním tlakem, ČR v rámci vyjednávání bude podporovat rozšíření možností solidarity, např. skrze expertní či finanční podporu.“
Výsledná podoba paktu je plně v souladu s těmito pozicemi. Povinné přerozdělování migrantů v něm navzdory populistickým lžím oponentů není obsaženo a možnost solidarity byla rozšířena o variantní finanční nebo expertní podporu.
Selfíčka s Macronem
Zůstává tedy nejasné, co řekl Attal natolik převratného, že jeho výroky zasluhují pozornost v závěru volební kampaně v Poslanecké sněmovně. Představitelé ANO by se spíš měli poptat přímo francouzského premiéra, co vlastně myslel.
Bylo by to věrohodnější, jelikož s jeho stranou En marche! sedí v jedné liberální frakci Evropského parlamentu Renew Europe. Jedná se spíš o interní spor, což by si měli vyříkat především na půdě klubu, zvlášť pokud Attalova slova považují za doklad zrady českých zájmů.
Tento výpad je o to překvapivější, že se Babiš donedávna pyšnil úzkými vazbami na francouzského prezidenta Macrona. Naposledy v závěru prezidentské kampaně v lednu 2023, kdy si zajel pro jeho podporu do Paříže.
„Strávili jsme spolu s Emmanuelem Macronem asi 40 minut. Zajímal jsem se o jeho názor na ukončení války na Ukrajině… Na čtyři oči jsme řešili všechna aktuální témata a evropskou agendu,“ napsal tehdy šéf ANO ke společné fotce na sociální sítě. Bavili se i o migračním paktu? Jen stěží.
Babiš řešil spíš svoji kampaň. Dnes ji řeší znovu a používá „skandální“ výroky Macronova premiéra. Farizejství ANO nemá hranice. Mělo by spíš přemýšlet o tom, v jaké frakci zakotví po volbách. Názorově patří do skupiny Identita a demokracie po bok Okamury, Salviniho a Le Penové, odkud až nyní vyloučili kvůli ruským a čínským vazbám Alternativu pro Německo.