Pavel Páral: Jaderná sázka naslepo. Vládě lze současné rozhodování jen těžko závidět
Rozhodnutí o tom, kdo bude v Česku stavět jaderné elektrárny, by mělo padnout během několika týdnů. V půlce června odevzdal ČEZ vládě vyhodnocení výběrového řízení, v němž zůstaly francouzská EdF a korejská KHNP. Doporučení obsahuje nabízené ceny za jeden až čtyři reaktory i nějaké hodnocení záruk za dodržení ceny a termínu výstavby. Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Vojtěch Srnka tehdy sdělil, že vítěze i to, kolik se vlastně postaví reaktorů, vláda oznámí ještě v průběhu července. Podle harmonogramu celého řízení na to má ale čas padesát pracovních dní, což vychází až do konce srpna. A je nutno konstatovat, že to rozhodování nebude vůbec jednoduché.
Koupě ČEZ
Kabinet totiž bude rozhodovat, aniž bude vědět, jak vlastně výstavbu zaplatí, protože od Evropské komise má schválen jen model financování pro jeden blok, jejž má stavět v Dukovanech společnost ČEZ za půjčku poskytnutou vládou. Je to nutné proto, že fakticky bude stát poskytovat soukromé firmě zvýhodněné financování a je to považováno za státní pomoc a formu dotace, která podléhá bruselské kontrole.
A podmínky EK nejsou zrovna dvakrát příznivé. Bruselský aparát pořád kouká na jádro trochu skrz prsty, přes všechny změny, jimiž prošel postoj k jaderné energetice v posledních dvou letech, kdy se celá řada evropských zemí začala chystat na výstavbu nových zdrojů.
Především však je jasné, že pokud se bude stavět více reaktorů, nemůže to dělat ČEZ, který je právně privátní společností obchodovanou na burze, kde její hodnota dosahuje zhruba půl biliónu korun. A nemůže přijmout odpovědnost za úvěry, jež budou evidentně přesahovat jeho celkovou hodnotu. Nehledě na to, že musí investovat stovky miliard do plynových elektráren, jež musí už brzy nahradit ekonomicky umírající uhelné zdroje.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!