Kryštof Pavelka: Mnozí lidé v on-line prostředí Rusko hájí. Svoboda slova a kolaborace ale nejsou totéž
V digitálním prostoru Západu je v posledních dnech až příliš živo. České civilní a vojenské tajné služby nedávno oznámily, že spolupracovaly s americkou FBI na rozkrytí kybernetických operací proti státům NATO, Ukrajině a dalším zemím. Zahájení školního roku na stovkách základních a středních škol v Česku a dalších evropských zemích narušily opakované, masívní výhrůžky bombovými útoky, šířené po e-mailu. A Spojenými státy aktuálně hýbe kauza několika vlivných politických influencerů, kteří inkasovali milióny dolarů od firem financovaných Kremlem.
Vzorec útoků
Na informace o společné akci FBI, českého Vojenského zpravodajství a BIS proti ruskému „kybersabotérovi“ spojenému s jednotkou GRU, jež provedla i diverzní útok na muniční sklad ve Vrběticích, jsou české i americké úřady poměrně skoupé. V oficiálních vyjádřeních českých i amerických orgánů se mluví pouze o rozkrytí kybernetických útoků „na úřady, firmy a média“, jež se zapojily do pomoci napadené Ukrajině. Celkově mělo být napadeno přes čtrnáct tisíc elektronických cílů.
Aktuální případ bombových výhrůžek školám v Česku a dalších zemích je zatím podobně mlhavý, byť i zde lze vypozorovat jistý vzorec. Jen v Česku obdrželo se začátkem školního roku výhrůžku bombovým útokem na pět set škol, několik dní po sobě. Ke stejné situaci došlo v menším měřítku i na Slovensku a v pobaltských státech. Masívní, mezinárodní rozsah výhrůžek a zacílení na ty státy NATO, jež jsou geograficky nejblíže válce na Ukrajině, vedl k domněnkám, byť nepotvrzeným, že jde o akci koordinovanou z Ruska. Tuto souvislost naznačila česká policie i ministr vnitra Rakušan.
Sto tisíc dolarů
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!