Karel Steigerwald: Trump vs. Harrisová aneb Věštíme, kdo že to vlastně vyhrál debatu i volby
Debata kandidátky a kandidáta na prezidentku či prezidenta nejen USA, ale málem celého světa skončila a od té doby na nás srší zjištění haruspiků, kdo tu debatu vyhrál. Haruspikové byli etruští kněží, kteří četli budoucnost z jater obětí a vykládali různé nevysvětlitelné jevy, o kterých bylo nemožno si cokoliv myslet. Byla to činnost tehdy oblíbená, protože o budoucnost se staral každý. Dnes se vrací do módy.
Pro dnešní haruspiky, kteří se vyskytují nejen v médiích, ale všude v politice, jsou oba účastníci debaty hotovou pochoutkou. Jako obvykle při haruspičení nabízejí játra oba možné výsledky, vyhrál – nevyhrál nebo vyhrála – nevyhrála. Myslím, že ale nejde přímo o játra účastníků, nýbrž někoho neutrálního. Výsledky bádání haruspiků se navzájem vyvracejí, ale nevadí to. Je to přínos – i o pátrání v játrech je možné nadále vést debaty či hrubé nadávky, jak kdo potřebuje nebo podle toho, do kterých kdo koukal jater. Haruspici se také naprosto rozcházejí. Jeden nich prezidentovat začne, to je jasné i bez čtení jater a časem se to dozvíme. Kdyby byli oba ubiti a nastala občanské válka, to by snad játra věděla a včas oznámila.
Žádný haruspik však nezkoumal, jestli vyhrála nebo prohrála naše doba, tento náš nečitelný čas, náš Západ či jejich Východ, případně i vesmír, a co by to znamenalo pro kariéru Okamury. Jedno je jasné: že o nejvyšší post světa soutěží ten muž a ta žena, je smutné a varující. Poslední římský císař se jmenoval jako ten první – Augustus. Nepomohl si tím, říkali mu Augustulus (Císaříček). Jaké s námi má osud další plány?