Kryštof Pavelka: Radši mlč, Greto
Profesionální aktivistka Greta Thunbergová se v posledních měsících pustila do boje za věc palestinského národního osvobození. Její angažmá sice vyřešení katastrofální humanitární situace v Gaze nepomůže, zato opět polarizuje a trivializuje už tak vyhrocenou, názorově bigotní debatu o izraelsko-palestinském konfliktu. Něco podobného se Gretě již podařilo s tématem globální změny klimatu.
První výročí útoku palestinských teroristů na izraelské civilisty, při nichž příslušníci Hamásu bestiálním způsobem vraždili ženy, starce i malé děti, strávila slečna Greta originálně: v ulicích Berlína na demonstracích, kde se provolávala sláva palestinskému hnutí odporu a na nichž zaznívala protiizraelská hesla. Manifestace vyvrcholily typicky po berlínsku: potyčkami s policií a hořícími pneumatikami.
Greta non grata
Německý stát je z pochopitelných důvodů extrémně citlivý na jakékoli projevy antisemitismu a propalestinské demonstrace ze 7. října i účast Thunbergové na těchto akcích odsoudili například vládní zmocněnec Felix Klein či mluvčí pro vnitřní bezpečnost frakce CDU/CSU Alexander Throm. Německá oficiální místa nyní dokonce diskutují, zda Thunbergové zakázat vstup do země. Nabízí se jedovatá poznámka: jedna mladá Švédka stabilitu německé společnosti asi neohrozí. Na rozdíl od katastrofálně nezvládnuté migrační politiky, která nyní významnou část německých voličů žene do sítí nahnědlé a proruské AfD.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!