Nováčková: Červený Michigan je výkladní skříň chyb Kamaly Harris. Republikáni tam nevyhráli skoro 40 let
Žije v něm podobný počet lidí jako v České republice, rozlohou je třikrát větší a kulturně mnohem rozmanitější. Michigan, stát nacházející se na severovýchodě USA, má možná to nejlepší za sebou, přesto patří k nejdůležitějším státům v zemi. Až do roku 2016 byl Michigan sice nejistým státem, ale zato jasně tíhnoucím k demokratům. Donald Trump ukázal, že to není pravda, a navýšil svůj náskok o 70 tisíc hlasů oproti volbám před osmi lety. Bývalému prezidentovi se povedlo voliče mobilizovat, Kamale Harris naopak demobilizovat. Pohoření demokratů v Michiganu ukazuje chyby, které je stály volitele napříč celou Amerikou.
Během zlaté éry Henryho Forda, za jeho života i dlouho po něm, patřil Michigan k průmyslové síle Ameriky. Stěhovaly se do něj rodiny z celého světa za vidinou lepšího výdělku. Takové časy už jsou však dávno pryč. Připomínkou slavné doby je jen vesnička Greenfield Village v Detroitu a muzeum Henryho Forda, které si sám prozíravě nechal postavit. Postupnému úpadku v 70. a 80. letech dala pomyslný poslední hřebíček do rakve ekonomická krize v roce 2008. Nezaměstnanost v Michiganu byla jednou z nejvyšších v celé Americe a město Detroit pokořilo další, bohužel smutný rekord, když jako jedno z největších měst v USA úplně zbankrotovalo. Obamova administrativa měla osmiletý mandát k tomu, aby zastavila další propouštění a stabilizovala místní ekonomiku. Navrátit Michiganu zašlou slávu bylo zbožným přáním, o kterém nikdo příčetný nahlas nemluvil, potom se na scéně objevil Donald Trump a přesně toto slíbil. V roce 2016 poprvé vyhrál
Make Detroit Great Again
Donald Trump a jeho tým obratně využili celospolečenskou náladu, která je vůči administrativě současného prezidenta velmi negativně vymezena. Joe Biden je viděn jako viník inflace, která se nevyhnula ani Spojeným státům. Cena potravin v obchodech a benzínu na pumpách se již stabilizovala, ale nijak neklesla. Lidé se tak mají hůře, než se měli, a jde to vidět i v číslech. Podle posledního šetření Edison Research institutu volilo Donalda Trumpa 45 % lidí, jejichž ekonomická situace je horší než před čtyřmi lety. V porovnání s rokem 2020 to bylo jen 15 %. Trump si vybral jako hlavní téma volební kampaně v Michiganu tamní ekonomiku a jakousi nostalgii po krásných 60. letech. Svou soupeřku Kamalu Harris společně s JD Vancem dlouhodobě a systematicky vykreslovali jako příznivkyni elektroaut, která chce lidem diktovat, v jakém autě mají jezdit. Slíbil také nová pracovní místa a vyšší investice.
Lidé mají krátkou paměť a zvlášť, co se politiky týče. Podobné sliby učinil Donald Trump už v roce 2016 a výsledkem byl pravý opak. Sandra Polaski, výzkumnice z Bostonské univerzity, vypočítala, že během Trumpovy administrativy se snížil počet pracovních míst o 10 000 a investice automobilek klesly o 29 %. Jedním z faktorů byla pandemie covid-19, která zasáhla konec Trumpova prezidenství, ale postupný pokles pracovních míst už začal mnohem dříve. Na vině je Trumpova celní válka a nejistá chaotická vyjádření, která odradila investory a zvýšila dovozní cenu oceli, klíčovou surovinu pro automobilový průmysl. Bidenova administrativa následně masivně investovala do elektromobility. V lednu 2022 oznámila společnost General Motors investici ve výši 7 miliard dolarů do výroby elektrických vozidel v Michiganu, což představuje její dosud největší investici s cílem vytvořit 4 000 nových pracovních míst. O dva roky později guvernérka Gretchen Whitmer potvrdila, že Michigan obdržel 657 milionů dolarů od Ministerstva energetiky na přestavbu stávajících továren pro výrobu elektrických vozidel. Kamala Harris si nejspíše naivně myslela, že za ni budou mluvit činy, a proto netřeba slov. Rozhodla se akcentovat raději jiná témata. Třeba právo na potrat.
Demokraté se s potraty přepočítali
Boj demokratů za ženská práva byl přešlap. Ne, že by ženy o svá práva nestály, jenom jednoduše řečeno: tam, kde je chtějí, už je dávno mají. Po zrušení federálního rozhodnutí ve věci Roe v. Wade se potraty dostaly v Michiganu na hranu zákona. Reakcí tamního obyvatelstva bylo schválení návrhu 3, který vešel v platnost v roce 2022. Ústavně garantuje ženám právo na interrupci a používání antikoncepce. Otázka potratů tak v Michiganu, stejně jako v mnoha dalších demokraty ovládaných státech nebyla na stole. V konzervativnějších končinách, jako je americké vnitrozemí, často souběžně s volbami probíhala místní referenda, ve kterých si obyvatelé dokonce odhlasovali omezení nebo úplné zakázání potratů. Těžko se vede boj za práva těch, kteří o to nestojí.
Stojíme za Palestinou stejně pevně jako za Izraelem
Nikde jinde nerozhodovala zahraniční politika tak silně jako právě v Michiganu. A není se čemu divit, Michigan má úměrně své populaci největší arabskou menšinu v USA. Ve městě Dearborn tvoří většinu a výsledky voleb jasně ukazují, co si o zahraniční politice Joe Bidena, potažmo Kamaly Harris, Arabové myslí. Donald Trump tam zvítězil s velkým náskokem šesti procentních bodů. Alternativní kandidátka za Zelené, o které nikdo nikdy v Evropě neslyšel, dostala 18 %. Jeden z jejích nejlepších výsledků napovídá, že šlo o protestní hlasy. Donald Trump totiž není nijak příznivě nakloněn Palestincům a předpokládá se, že bude menším kritikem izraelského postupu na Blízkém východě než Joe Biden. Arabové jenom toho nejspíše mají dost a chtějí, aby se konflikt rychle ukončil.
Schizofrenii demokratů dobře rozpoznal i Trumpův tým, především jeho nejviditelnější spojenec Elon Musk. Ten si v červenci letošního roku založil komisi PAC, skrz kterou Trumpovu kampaň sponzoroval. Tato komise rozeslala arabské i židovské komunitě desítky SMS zpráv a e-mailů, jejichž obsah se zcela lišil. Zatímco arabským voličům chodily zprávy o tvrdé podpoře Kamaly Harris Izraeli, naopak židovské komunitě zase přicházely texty o podpoře Kamaly Harris palestinským teroristům z Hamásu.
Ti, co měli přijít, nepřišli a dorazili ti, které nikdo nečekal
K drtivé porážce demokratů přispěl i další fenomén spojený s Donaldem Trumpem. Jedná se o rozpad klasických voličských skupin. 58 % Hispánců volilo v letošních volbách v Michiganu Donalda Trumpa a dorazili v hojném počtu. Skupina, která byla v minulosti nejhůře získatelná pro svou nespolehlivou volební docházku, a pokud se již u uren ukázala, většinou volila demokratického kandidáta, je letos většinově nakloněna Donaldu Trumpovi. Ten si ale nepolepšil jen u Hispánců, také u Afroameričanů získal mnohem více než kterýkoliv jiný republikán. Demokraté spoléhali na ženské hlasy a hlasy vysokoškoláků, tedy na ty, kteří se letos u voleb nečekaně ukázali v menším počtu, než bývá obvyklé. Zvlášť v Michiganu.