Bude to velký fičák! Spojenectví všehoschopného Trumpa a všemohoucího Muska je revolucí ve vládnutí
Stát by se měl chovat a být řízen jako firma. Připomíná vám to něco? No jistě, slova Andreje Babiše. Zatímco Babiš je ale ze světového pohledu nepodstatný, aliance, která chce řídit supervelmoc jako firmu, vznikla po volbách v Americe. Partnerství prezidenta Donalda Trumpa a nejbohatšího člověka na planetě Elona Muska tak představuje revoluci ve vládnutí. Propojení globální politické a technologické autority může mít důsledky, které si nedokážeme ani představit.
Když Elon Musk poskakoval na mítincích Donalda Trumpa, vypadalo to jen jako další šílené číslo extravagantního nejbohatšího člověka světa (Bloomberg Billionaires Index ze 16. listopadu odhaduje jeho jmění na 313 miliard dolarů). Jenže po amerických volbách je jasné, že vznikla nová politicko-technologická aliance, která je svým charakterem revoluční. Důvodem je to, že ve skutečnosti je to Musk, kdo řídí veřejný diskurz a jeho vliv a moc sahají daleko za rámec Trumpova prezidentství. Někteří odborníci si proto myslí, že spojení Trumpa a Muska může setřít hranice mezi státem a technokapitalismem. Co všechno to přinese, je závažnou otázkou.
Elon Musk má k dispozici síť X (přejmenovaný Twitter), která se stala výkonnou propagandistickou a marketingovou platformou. Jediný Muskův příspěvek na X dokáže ovlivnit politiku víc, než to zvládají i velké státy. Ani tradiční média už s tím téměř nemohou držet krok. Dokázal to i výsledek amerických voleb, kdy nejenom, že zvítězil Trump, ale jeho republikáni získali i Senát a Sněmovnu reprezentantů. Kromě toho, že se Elon Musk montuje do vysoké politiky, je současně i vizionářem a architektem budoucnosti lidstva. Vesmírné a vojenské ambice jeho SpaceX jsou neskonalé, jeho elektrovozy Tesla spustily převrat v automobilovém průmyslu a jeho společnost Neuralink mění lidské poznání při léčení některých nemocí.
Vliv Muska sahá i tam, kde si to v minulosti nikdo neuměl představit. Například do světové diplomacie. Jen několik hodin po vítězství ve volbách hovořil Trump telefonicky s ukrajinských prezidentem Volodymyrem Zelenskym a u části hovoru byl i Musk. Ten ujistil ukrajinského vůdce, že bude pokračovat v pomoci válkou zničené zemi prostřednictvím své satelitní internetové služby Starlink, která je pro armádu životně důležitá. Jenže miliardář je léta v pravidelném kontaktu i s ruským prezidentem Putinem, čínským vůdcem Si Ťin-pchingem a dalšími důležitými politiky i podnikateli. Málokdo si dovolí s ním nekomunikovat.
Trump také oznámil založení speciálního orgánu, jakési obdoby „ministerstva pro vládní efektivitu“ (Department of Government Efficiency). To povedou miliardáři Musk a neúspěšný uchazeč o republikánskou prezidentskou kandidaturu Vivek Ramaswamy. Nominace musí ještě schválit Senát, v něm však republikáni získali většinu a neměl by to být problém. Dokončení projektu je naplánováno na červenec 2026 a vzejít z něho mají návrhy na ušetření zhruba dvou bilionů dolarů. To je něco, co nemá ve světě žádné obdoby.
U toho všeho je také zajímavé, že druhý a čtvrtý nejbohatší lidé světa, Jeff Bezos (Amazon) a Mark Zuckerberg (Meta/Facebook) sice utvářejí chování spotřebitelů a sociální interakci, ale jejich firmy nezachytily ducha doby jako Muskovy podniky.
Koncentrace moci mezi znovuzvoleným americkým prezidentem a technologickým magnátem je tak naprosto bezprecedentní. Podle některých kritiků může vést až ke zpochybnění kontroly moci a degradovat tradiční vyvažování politických sil. Navíc za takových pět-deset let by se Elon Musk mohl stát prvním dolarovým bilionářem na světě, který začne přenášet organizovaný život i do mezihvězdného prostoru. Německý web Cicero k tomu trefně napsal – Všemohoucí vzešel. Máme se ho bát?