Bartkovský: Naštvaní vládní voliči, ministr Baxa beze zbraně a Rada utržená ze řetězu v boji s youtubery
Je to válka, již jste možná ani nezaznamenali, ale která je o to intenzívnější. Odehrává se na sociálních sítích a vládní čtyřkoalice si dokázala během jednoho dne naštvat svou velmi vlivnou voličskou skupinu. O co jde? Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), tedy státní kontrolní orgán, o jehož existenci nemá většina lidí ani potuchy, začala obepisovat influencery na sociálních sítích a vymáhat po nich registraci. Ti se v panice obrátili na nic netušícího ministra kultury Martina Baxu (ODS). A zatímco Baxa na rychle svolané tiskové konferenci říkal, že je všechno v pořádku a že vše vyřeší, předseda RRTV Václav Mencl (ODS) potvrdil, že neregistrovaným hrozí miliónová pokuta. Zatímco influenceři svůj hněv vyventilovali statisícům svých sledujících, ministr má svázané ruce a jeho vlastní spolustranáci mu z úřednických míst dál okopávají kotníky.
Byrokratická nemohoucnost je slovo, které vystihuje vládu Petra Fialy. Když se objeví někde ministr s kreativním a provoličským nápadem, je okamžitě zašlapán armádou státních úředníků, podle nichž je vše jinak. Momentální kauza kolem registrace influencerů ukazuje, jak se může takový nenápadný úřad vzbouřit a tropit politikům paseku, zatímco oni nemají vůbec žádný nástroj na jejich odvolání. Je dobře, když se moc zákonodárná a výkonná neprotínají a neovlivňují, tady ale v praxi vidíme, kam může svévolné vykládání zákonů úředníky vést.
O co jde? Primárně pod záminkou ochrany dětí na internetu v roce 2010 přijal úřednický kabinet Jana Fischera zákon č. 132/2010, který nese název Zákon o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání. Jednalo se o aplikaci evropské směrnice, jež vznikla kvůli tomu, že se vedle klasických televizí objevily na evropském trhu i platformy poskytující filmy a seriály. Primárně šlo tedy o zákon reagující na existenci Netflixu a HBO. Zákon je sice vágně definován a odpovídá době vzniku, nikdo ale neměl problém s tím, že je skutečně mířen na poskytovatele. V roce 2022 pak ve zrychleném jednání přijala vláda Petra Fialy další zákon č. 242/2022 (který připravoval ještě Babišův ministr Zaorálek), jenž už řeší i streamovací platformy. Jasně však dělá rozdíl mezi poskytovatelem (má se registrovat) a uživatelem. Jenže to zákon z roku 2010 tak jasně nedělá a je tam možno více výkladů. A právě k tomu se uchýlila RRTV pod vedením Václava Mencla letos. Tedy po 14 letech platnosti a po devíti letech Menclova členství v radě.
Vznikl nám tu tak paradox, kdy radní vyzývají na základě své vlastní interpretace influencery k tomu, aby se registrovali. Čtete správně. Čtrnáct let starý zákon. Je to, jako kdyby nějaký odbor ministerstva dopravy vyrazil na pískoviště a ptal se batolat s autíčky, kde mají od svých hraček malý a velký techničák. Nebo kdyby potravinářská inspekce vtrhla v neděli k vaší babičce do kuchyně a zkoumala dodržení hygienických norem, když připravila husu pro pět strávníků. RRTV ve vlastní tiskové zprávě pak sama velmi vágně definuje, kteří uživatelé se u ní mají registrovat. Kromě těch, kteří používají sociální sítě k zisku, jsou to ale úplně všichni, kdo vytvářejí audiovizuální obsah. Natočili jste svého psa, jenž dělá legrační obličeje, a lidé vám u toho na sociálních sítích dali lajk nebo srdíčko? Registrujte se! Máte ověřený účet na sociální síti X a chodí vám jeden dolar měsíčně za příjem z reklam? Registrujte se! Prodáváte něco na webu Vinted a máte tam nějaké sledující a kupující? Registrujte se! Rada totiž nedefinuje, kolik musíte vydělávat či jak mít velké publikum.
Zatímco Baxa se snaží lidi uklidnit a tvrdí, že na tom maká, jeho spolustraník Mencl dál obepisuje influencery s formulářem. A nezapomíná ani vyhrožovat tím, že neregistrovaným může hrozit pokuta až milión korun. Členy RRTV by mohl pro neschopnost odvolat premiér. Jenže tu máme nebezpečný precedens z roku 2003, kdy totéž kvůli sporům s CME udělal Vladimír Špidla a radní pak vysoudili na českém státě milióny korun. A tak se Petr Fiala do tohoto boje zatím nepouští. A voliči vládní koalice dál ztrácejí víru v právní stát a jeho instituce. Možná to zní jako malichernost, ale zrovna čeští influenceři stáli ve většině právě za současnými vládními stranami a je velmi nemoudré se kvůli zdivočelému státnímu orgánu dostat do konfliktu s velkou masou svých voličů. Nějaká regulace velkých influencerů asi přijde. Já jsem sice toho názoru, že by na jejich přešlapy měl stačit běžný český právní řád a že mezinárodní internetové platformy chrání děti lépe než národní státy, ale asi se nějaké formě registrace nevyhneme. Podobně to má třeba Nizozemsko, jež eviduje influencery s jedním miliónem sledujících.
V Česku jsou lidé vydělávající na sociálních sítích přihlášeni na živnostenském úřadě a ze svých služeb odvádějí nemalé daně. A pokud to nedělají, Finanční správa na ně má dodatečné páky. Je tak úsměvné, že největší klacek tak na ně našel zasloužilý kmet z ODS, který se narodil během prezidentování Emila Háchy a třicet let před tím, než televize v Československu začala vysílat barevně. Pokud si vláda myslí, že tento člověk je tím nejlepším mužem na výklad evropských směrnic týkajících se moderních platforem, pak jí asi není pomoci. A to taktně zamlčuji fakt, že v radě sedí lidé jako Ladislav Jakl či Vadim Petrov, kteří se už moc těší na to, až budou influencerům říkat, co smějí a nesmějí na sociálních sítích dělat.
Aktualizace: Po uzávěrce editoriálu pro tištěný Reflex v pondělí 25.11. poskytl ministr kultury Martin Baxa ve středu 27.11. rozhovor Seznam Zprávám, kde řekl, že navrhne zrušení té části zákona o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání, která ukotvuje povinnou registraci. Má to ale háček. Návrh přilepí k tzv. velké mediální novele (která řeší mimo jiné veřejnoprávní média, jejich roli a výši koncesionářských poplatků), která se bude schvalovat až těsně před volbami v roce 2025 a není vůbec jisté, zda na ni dojde (i když ministr to slibuje). Dál tak platí výklad RRTV a Mencl tak může dál nutit influencery k registraci na základě 14 let starého zákona a vyhrožovat jim milionovou pokutou.