Andrej Babiš (ANO) ve Sněmovně (22.11.2024)

Andrej Babiš (ANO) ve Sněmovně (22.11.2024) Zdroj: ČTK / Šimánek Vít

Andrej Babiš (ANO) ve Sněmovně (22.11.2024)
Andrej Babiš (ANO) ve Sněmovně (22.11.2024)
Andrej Babiš v Debatě na CNN Prima News
Andrej Babiš v Debatě na CNN Prima News
Andrej Babiš (ANO) v Poslanecké sněmovně (2.10.2024)
8 Fotogalerie

Babiš se vyhnul trestu kvůli urážkám Michálka. Agresivní osobní výpady jsou jeho standardem

Jiří Sezemský

Mandátový výbor projednával urážky Andreje Babiše, jež zazněly ve sněmovně na adresu pirátského poslance Jakuba Michálka. Disciplinární řízení sice neprošlo, ale šéf ANO dostal varování. Vulgární invektivy ovšem používá naprosto běžně, a to nejen na adresu domácí konkurence.

„Proč tam sedíte?“ vyčetl Babiš Michálkovi členství v dozorčí radě Státního zemědělského intervenčního fondu. „Protože jste sociopat a psychopat posedlý Agrofertem. Vy rozumíte zemědělství? Ne, vy jste blázen, vy jste normální magor.“

Michálek si tyto urážky nenechal líbit a podal stížnost Mandátovému a imunitnímu výboru, aby zahájil disciplinární řízení. Výbor v něm může uložit pokutu až do výše poslaneckého platu nebo omluvu. Hříšník se může vůči trestu odvolat k celé sněmovně, což učinil Tomio Okamura, jenž má zaplatit pokutu 20 tisíc korun za to, že místopředsedu sněmovny Jana Bartoška přirovnal k Hitlerovi.

„Nevhodné“ výroky

Členové výboru těsnou většinou rozhodli, že disciplinární řízení s Babišem nebude zahájeno. Jeho předsedkyně Helena Válková (ANO) označila jeho výroky za „nevhodné“. „Nejsme šťastni, jak se nám v uvozovkách kultivuje jednání. Aspoň je to takové pozor, příště už by to mohlo být disciplinární řízení, pokud se zintenzivní obsah výroků.“

Na otázku, jestli si myslí, že takové varování může zamezit útokům šéfa ANO, reagovala Válková neurčitě slovy „já si nic nemyslím“. Problém spočívá v tom, že i když osobní výpady létají na parlamentní půdě ze všech stran, u nikoho s takovou intenzitou jako u Babiše.

Pokud se bývalému premiérovi nelíbí „posedlost“ Agrofertem, musí jím být posedlý i soud, který nedávno na jeho adresu konstatoval, že se pohyboval ve střetu zájmů. Potvrdil tak závěry evropských auditorů, na jejichž základě nebyly Agrofertu proplaceny dotace ve výši 123 milionů korun.

„A. B. byl veřejným funkcionářem a vykonával vliv na právnickou osobu, která vlastnila dodavatele, prostřednictvím svěřenského fondu,“ stojí v rozsudku.

Kdo potřebuje psychiatra?

Tento stav se nemění a opakoval by se i po případném návratu zakladatele Agrofertu do vlády. Ten odjakživa prohlašoval, že v žádném střetu zájmů nikdy nebyl, a podle něj to byly jen „účelové kampaně“ spiklenců doma i v zahraničí.

Útoky jako „sociopat“, „magor“ nebo „psychopat“ jsou běžným Babišovým výrazivem. Téměř pokaždé, kdy se objeví ve sněmovně, chrlí jednu nadávku za druhou a dokáže tento pokleslý komunikační styl stále stupňovat.

Rozhodnutí výboru padlo krátce poté, co Babiš pozurážel premiéra Petra Fialu a doporučil mu léčení v psychiatrické léčebně kvůli jeho výrokům o německých platech. Měl by raději vysvětlit rozpor, proč zaměstnanci německé pekárenské skupiny Lieken z holdingu Agrofert německé platy mají a jeho zaměstnanci v domácím potravinářském průmyslu často balancují nad hranicí minimální mzdy.

O psychiatrickém vyšetření mluví politik, jenž si na sociálních sítích povídá s vepřem Růžou. S kohoutem Silverem rozebírá „kontaminované“ ukrajinské obilí a stěžuje si, že Silver má plný diář, nemá na něj čas, a proto shání jiného kohouta.

Vulgarita jako politický styl

Babiš používal agresivní rétoriku odjakživa. Už v roce 2014 krátce po vstupu do vlády počastoval ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), že by měl „urychleně nastoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu“. Nelíbilo se mu jeho vyjádření, že koaličního ministra dehonestují jeho média, což byl objektivní fakt.

Nepohodlné novináře označuje za „psychopaty“, „parchanty“, „zkorumpovaná prasata“ a „součást mafie“. Octl se tak v jedné linii se svým přítelem Robertem Ficem, jenž směrem k médiím, která nemá pod kontrolou, používá obdobně laděný slovník.

Za údajnou objednávku mafie Babiš označil také svoje stále probíhající trestní stíhání kvůli dotaci pro Čapí hnízdo a rozhodnutí bratislavského Ústavního soudu, který zrušil všechny rozsudky nižších soudů postavených na nedůvěryhodných výpovědích důstojníků Státní bezpečnosti kvůli jeho evidenci v protokolech StB.

Babiš dále mimo jiné označil Miroslava Kalouska za „ožralu“ a „zloděje zlodějského“ kvůli jeho prohlášení, že tehdejší premiér při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí.

Někdy dostávají Babišovy dehonestace tragikomický rozměr. Nedávno se pustil do ministra zemědělství Marka Výborného, že „nezná ze zemědělství vůbec nic, možná by poznal krávu“. Majitel největšího agrárního impéria v zemi přitom neví, kolik má kráva žaludků a k čemu slouží. Podle něj k výrobě mléka, čímž rozesmál školáky při jedné z debat během prezidentské kampaně.

Následovník Sládka

Šéf ANO neváhal použít vulgarity ani na mezinárodní scéně. V roce 2020 se ohradil proti kritice svého střetu zájmů od předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Moniky Hohlmeierové.

Babiš ji označil ji za „totálně pomatenou“ a „zkorumpovaného parazita“. Německá europoslankyně vrátila úder, že něco takového ještě nezažila a je naprosto nepřijatelné, jak „oligarchní struktury s velkou drzostí a neomaleností pracují na tom, jak se dál obohacovat na evropských či národních dotacích“.

Šéf ANO ve sněmovně urazil i rakouskou vládu kvůli váznutí dostavby dálnice navazující na dálnici D3. „Vykašlali se na to. Proč? Protože mají ty Zelené ve vládě, ti magoři,“ prohlásil, čehož si povšimla i rakouská média.

Dalo by se dlouho pokračovat. Slovníkem s takovou kadencí osobních urážek nedisponoval v minulosti ani pověstný předseda republikánů Miroslav Sládek. Babiš ho v mnohém překonává, ale zásadní rozdíl je ještě v jedné věci.

Sládek byl považován za extremistického „exota“, s nímž nikdo nikdy nepočítal do vlády, natož na funkci premiéra. Babiš má ambici se do ní za rok vrátit. Dnes mu nahrávají preference, stále přepálenější útoky na Fialovu vládu a je ještě agresivnější než dřív.

Pracuje na tom, jak oslovit elektorát frustrovaných voličů, kterým tento nenávistný styl vyhovuje. Překonává i Miloše Zemana a chová se stejně jako hulvát Fico, jeho vzor. Mnozí mu za to tleskají a ještě mu ochotně umetají cestu.