Na vánočním trhu v Magdeburku najel útočník do lidí, několik mrtvých a přes 200 zraněných.

Na vánočním trhu v Magdeburku najel útočník do lidí, několik mrtvých a přes 200 zraněných. Zdroj: ČTK / Jan Woitas

Řidič na vánočních trzích v Magdeburku najel autem do davu lidí. (20.12.2024)
Řidič na vánočních trzích v Magdeburku najel autem do davu lidí. (20.12.2024)
Řidič na vánočních trzích v Magdeburku najel autem do davu lidí. (20.12.2024)
Řidič na vánočních trzích v Magdeburku najel autem do davu lidí. (20.12.2024)
Řidič na vánočních trzích v Magdeburku najel autem do davu lidí. (20.12.2024)
14 Fotogalerie

Vraždění ve vánočním Magdeburgu ukazuje na strašlivá selhání úřadů a souvisí i s nezvládnutou migrací

Viliam Buchert

Další velká masová vražda na vánočním trhu v Německu. A opět je pachatelem imigrant z muslimského světa. Tentokráte padesátiletý psychiatr Taleb Al-Abdulmohsen, který si vyřizoval účty jak se svoji původní vlastí (Saúdská Arábie), tak se státem, který mu udělil azyl (Německo). Po jeho šíleném útoku zůstalo zatím v Magdeburgu 5 mrtvých a 200 zraněných. O tom, co přivedlo radikální Saúda k zabíjení, se spekuluje. Ovšem příčin, proč se mu podařilo takový čin uskutečnit je víc – chybějící bezpečnostních opatření na vánočním trhu v Magdeburgu, předchozí selhání úřadů i nezvládnutá migrace, před kterou mnozí němečtí politici pořád zavírají oči. Navíc někteří lidé z islámského civilizačního okruhu si své frustrace přenesli do Evropy a udělali si z toho tady bojiště.

K velmi podobnému útoku došlo 19. prosince 2016 na náměstí Breitscheidplatz v Berlíně, kde atentátník s ukradeným kamionem vjel na málo chráněný vánoční trh, kde zavraždil 12 lidí a 56 jich zranil. Jednou z obětí byla i česká občanka, Plzeňanka Naďa Čižmárová. Útočníkem byl tuniský žadatel o azyl Anis Amri. Tento radikální islamista úřadům léta lhal, páchal trestnou činnost a používal falešné doklady. Deportovat se ho přesto nepodařilo, protože to kromě jiného odmítl německý soud a další úřady a policie na tom tolik netrvaly. Jednoho by napadlo, že po takové zkušenosti budou vánoční trhy v německých velkých městech, které navštíví každý rok miliony lidí (včetně mnoha Čechů) lépe zabezpečeny a že politika německých úřadů i vlád se v případě migrace změní. Nestalo se. Pokud se něco změnilo, tak se jednalo pouze o kosmetické úpravy. Mezitím umírají další a další lidé. A nejenom na vánočních trzích.

Jak vraždil

Podle dostupných informací si lékař Taleb Al-Abdulmohsen svoji šílenost velmi dobře naplánoval. Přijel s úmyslem zabíjet, ubytoval se v luxusním hotelu Maritim v Magdeburgu a pronajal si BMW X3. Než zahájil večer svůj útok, v den činu pozoroval ruch na vánočním trhu. Podle vedení města nebyla některá místa, kterými se dalo dostat na vánoční trh, nijak zvlášť chráněna. Saúdský lékař vjel autem do únikové a záchranné ulice, ve které nebyly ani betonové zábrany, ani patníky či něco jiného. Touto trasou měli mít do oblasti přístup lékaři záchranné služby a hasiči v případě nehod nebo jiných potřeb. Vrah tam vjel velkou rychlostí, narazil už tam do několika lidí a pokračoval dál, kde už měl vjezd na trh v podstatě volný a tam vraždil pomocí auta.

Uvidíme, kolik bude nakonec obětí, protože více než čtyři desítky lidí zůstávají v nemocnicích s těžkými zraněními. Potvrzena byla do neděle smrt čtyř žen ve věku 45, 52, 67 a 75 let a devítiletého chlapce, který se jmenoval André. Všichni pocházeli z oblasti Magdeburgu.

Zatímco v médiích, na sociálních sítích i po celém světě se dál spekuluje o motivech vraždícího monstra, postupně se ukazuje, jak německé úřady a instituce kolosálně selhaly. A opět to souvisí s nezvládnutou migrační politikou. Před osmi lety v Berlíně zabíjel radikální islamista, teď v Magdeburgu člověk, který se vydával za kritika islámu a ochránce utlačovaných žen. Ovšem modus operandi úřadů i německých politiků, jak postupovat u problémových migrantů zůstává, stejný. V překladu – stejně nesmyslný.

Podívejme, co se stalo v případě vraždícího psychiatra Taleba Al-Abdulmohsena.

Proč mu to prošlo?

Čtvrtého září 2013 okresní soud v Rostocku odsoudil Al-Abdulmohsena k pokutě 900 eur. Důvodem bylo „narušování veřejného pořádku vyhrožováním násilnými činy“. Tehdy vyhrožoval lékařské asociaci Meklenburska-Předního Pomořanska použitím násilí, protože nesouhlasil s jejími některými postupy vůči své osobě. Je zarážející, že o tom nevěděl magdeburský státní zástupce Horst Walter Nopens ani po útoku na vánočním trhu, kdy už se případ vyšetřoval.

V roce 2015 byl Taleb A. vyšetřován kvůli dalším urážkám a vyhrožování. Před dvěma lety pak kvůli pašování lidí. Že by se to mohlo dotknout jeho statusu uprchlíka nikdo neřešil.

Jak připomíná německý list Bild, dne 30. července 2023, 28. listopadu 2023 a naposledy 2. září 2024 islamistický režim v Saúdské Arábii, kde se vrah narodil, varoval německé úřady před Talebem Al-Abdulmohsenem. Němci toho nedbali, protože saúdské úřady měly na něj spadeno, protože vystupoval proti režimu a pocházel ze šíitské menšiny, jejíž opozice je v zemi pronásledována. Spolkový úřad kriminální policie předal informace ze Saúdské Arábie Státnímu úřadu kriminální policie Saska-Anhaltska. Závěr německých úřadů? Psychiatr není islamista, a proto nepředstavuje žádné nebezpečí…

Už před rokem německá policie obdržela také další stížnost na Taleba A., že připravuje „násilnou akci“. Nevěnovala tomu pozornost.

Několik německých médií (například deník Die Welt nebo investigativní web Correctiv) informovaly o stížnostech žen ze Saúdské Arábie na Taleba Al-Abdulmohsena. Ty nahlásily hrozby i urážky. Při jiných případech lékař tvrdil, že samo Německo se záměrně islamizuje, protože v rámci nelegální migrace umožňuje i azyl pro muslimské radikály.

Jen den před útokem se měl saúdský vrah dostavit na jednání soudu v Berlíně, protože zneužil tísňové volání.

No a na sociálních sítích mněl profilovou fotku se samonabíjecí útočnou puškou AR-15. Policie ani na nereagovala.

Šílencův čin na vánočním trhu v Magdeburgu je tak dalším příkladem ztráty kontroly německých úřadu a politických reprezentantů v případě některých problémových migrantů.

Ztráta bezpečnosti

Letos se objevilo v německých médiích mnoho varovných titulků, které souvisí s nezvládnutou migrací a zločinností. Například 31. května byl afghánským uprchlíkem v Mannheimu ubodán policista a tato vražda byla označena jako islámský terorismus. Před dvěma týdny zadržela policie v Bavorsku podezřelého sedmatřicetiletého Iráčana, který měl plánovat útok na vánoční trh v Augsburgu. Přišel do země jako uprchlík loni a prý měl kontakty na skupinu Islámský stát. Proč ale není takový člověk deportován a může žádat o azyl je nepochopitelné. Děje se tak ale opakovaně.

V Německu také přibývá násilných trestných činů, a to je také spojeno s migrací. Jedná se o oficiální statistiky spolkové kriminální služby, a ne o dezinformace některých politických stran či lidí na sociálních sítích. Loni násilná kriminalita dosáhla v Německu nejvyšší úrovně za posledních 15 let. Výrazně vzrostl počet loupeží, znásilnění a počet útoků nožem. Loni také došlo k většímu počtu vloupání do bytů. Z celkového počtu obviněných jich přes 40 procent mělo cizinecký původ. A to je číslo, které velmi výrazně přesahuje počet takových lidí na celkovém počtu obyvatelstva. Navíc prudce roste kriminalita mládeže a ta se také dotýká obyvatel s migračním pozadím. Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová, která je členkou levicové SPD, říká, že odpovědí ústavního státu na takové trendy musí být „nulová tolerance, důsledné jednání, znatelné trestněprávní důsledky a rychlejší deportace cizích zločinců“. Jenže tomu nikdo nevěří, protože nic takového se neděje.

Politické dopady

Pro Evropu je nebezpečné absorbovat a řešit všechny rány světa. Německo se takovou cestou v případě migrace (i té nelegální) před lety rozhodlo jít. A dnes za to platí vysokou cenu. Vášnivá diskuse o migraci se přitom v Německu vede zejména od srpna 2015 kdy bývalá kancléřka Angela Merkelová pronesla známé věty: „Říkám jednoduše: Německo je silná země. Motiv, s nímž k těmto věcem přistupujeme, musí být: Tolik jsme toho dokázali – zvládneme to! Dokážeme to, a kdekoli nám něco stojí v cestě, musíme to překonat, musíme na tom pracovat.“

Jak již bylo řečeno, mnohé věci se ale nepodařilo zvládnout a nic nenasvědčuje tomu, že se to podaří. To dalo křídla například opoziční a silně protimigrační straně Alternativa pro Německo, která přitom původně vznikla jako uskupení kritizující společnou měnu euro. 

Po magdeburském masakru se otázka migrace znovu stane středobodem německé veřejné debaty. A to zemi čekají koncem února předčasné parlamentní volby. Ty to podle všeho zásadně ovlivní. Co uslyšíme? Vládní politici budou slibovat důsledné deportace a znovuzískání kontroly tam, kde k její ztrátě došlo. Politici společně s policií a státními zástupci přijdou také s dalším programem v boji proti islamistům, klanovým zločincům (ty často pocházejí z Blízkého východu, v Berlíně například z Libanonu) a pouličním gangům mladých lidí. To všechno už ale v Německu zní léta. Situace se ale nelepší. Spíše naopak. Magdeburg byl příkladem.