Robert Fico s Viktorem Orbánem (leden 2025)

Robert Fico s Viktorem Orbánem (leden 2025) Zdroj: ČTK / AP / Petr David Josek

Uherští kamarádi do deště: Proč Orbán našel ve Ficovi spojence, když jejich národy rozdělují historické křivdy

Oliver Adámek

Často se u nás hrozí tím, že po výhře toho či onoho politika půjdeme cestou Slovenska a Maďarska v jejich oslabování demokracie. Ficovo vládnutí se přirovnává k tomu, jak v Maďarsku uchvátil moc Viktor Orbán. Jak moc jsou si ti dva ve skutečnosti podobní? A proč Orbán našel ve Ficovi spojence, když je dříve rozděloval nacionalismus a historické křivdy?

V některých ohledech je skutečně vidět, že Fico jde v Orbánových šlépějích. Když maďarský premiér v roce 2010 vyhrál volby s ústavní většinou, vyhlásil budování neliberální demokracie. Velmi rychle nechal napsat úplně novou ústavu a přeobsadil většinu institucí. Jednou z nich byla veřejnoprávní média, která sice přešla pod vládní kontrolu už za předchozích vlád, Orbán je však rychle ovládl pro sebe.

V tomhle je Slovensko podobný příklad, veřejnoprávní televize a rozhlas už byly předělány na vládní hlásné trouby. Maďarský scénář připomíná i odvolávání šéfů kulturních institucí, i k tomu v Maďarsku došlo. Například v Budapešti zůstávají nezávislá jen divadla vlastněná magistrátem. Fico však přece jen ve většině ohledů zatím nedošel tak daleko – především nezměnil ústavu a vo­lební systém, protože k tomu nemá ­hlasy.

Nová mapa Visegrádu

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!