Manželé Paroubkovi

Manželé Paroubkovi Zdroj: Profimedia.cz

Jiřího Paroubka si vyhlídli čínští komunisté

Petr Holec

Expremiér, exministr a expředseda ČSSD Jiří Paroubek by mohl od podzimu přednášet na Lidové univerzitě Komunistické strany Číny (KSČ), informoval sám poslanec ČSSD na svém webu Moje věc.

 

„Poté, co mými teoretickými i praktickými politologickými znalostmi, které mám – a nebojím se to skromně říct -  nejlepší ze všech, pohrdly tuzemské univerzity, jejichž úroveň stejně není valná, kontaktovaly mně kvůli přednášení ekonomie a politologie dvě velké světové univerzity: čínská a severokorejská,“ uvedl Paroubek. „Číňané ale byli první. A já jsem zvyklý jednat vždy čestně, pořád je ve mně férový sportovní duch.“

 

 

Podle Wen Jin Wanga, rektora pekingské univerzity KSČ, by český expremiér měl od října přednášet teorii demokratické vnitrostranické diktatury a všelidový politický marketing. Číňanům prý nejvíc učarovalo zapojení stranických pouličních bojůvek při volbách a angažování lidových umělců, zvlášť Kateřiny Brožové a Michala Davida.

 

„Pana inženýra Paroubka jsme sledovali už od jeho premiérování,“ řekl Wen Jin Wang. „Hned od začátku jej nešlo přehlédnout, byl to mimořádný zjev – myslím politický. Líbilo se nám, jak i v demokracii uměl jednat jako v nedemokracii. Od roku 2006 ho v terénu sledovali naši soudruzi a posílali do Pekingu podrobné zprávy. Když nám teď pan inženýr poslal k přečtení svá nová politologická díla, hned jsme věděli, že je náš člověk. Když nám poradí s politickou image, klidně pustíme z vězení jednoho či dva druhořadé umělce.“

 

I když Paroubek nabídku přijme, nehodlá se vzdát poslaneckého mandátu. „Myslím, že na dvě práce takového druhu ještě stačím, ostatně podívejte třeba na mého přítele Davida Ratha,“ dodal expremiér. „Navíc si myslím, že se dají propojit a navzájem obohatit. Číňané se například mohou z práce našeho Parlamentu poučit, jak demokracie bývá nefunkční a zbytečně zatěžuje hlavy a peněženky lidu. My se zase od čínských soudruhů můžeme učit, jak zatočit s korupcí. Letos za ni popravili už dvacet svých soudruhů.“

 

 

Do Číny by se Paroubek měl dočasně přestěhovat i s manželkou Petrou a dcerou Margaritou. Číňanům se totiž Petra Paroubková líbí stejně jako její manžel. „Když sem manželé Paroubkovi přijeli na poznávací návštěvu, byli z paní Petry všichni soudruzi nadšeni,“ vysvětluje Wen Jin Wang. „Hned dostala několik nabídek na účinkování při stranických karaoke večírcích. A taky nás oslovila její dívčí novela Botičky do Diora. Mnozí čínští soudruzi se totiž do luxusních evropských značek taky úplně zbláznili, takže by si jejich manželky i milenky mohly s paní Petrou dobře rozumět.“

 

Neméně dobře si ale údajně rozuměli i s Paroubkem: například zjistili, že si barví vlasy stejnou barvou jako on.