Probíhají jednání o budoucnosti vlády. Jen další pytlíkování?
Prezident stihne jmenovat ještě tři ústavní soudce, Bambini di Praga končí a řecký hněv podpálil ministerstvo financí.
Podle premiéra Nečase probíhají jakási neformální jednání o „budoucnosti vlády“. Formulace je velmi mlhavá a pythická, bohužel to však vypadá na další pytlíkování.
Prezident by měl do konce svého druhého volebního období jmenovat ještě tři ústavní soudce. Jeho nominace podléhá schválení Senátem a v Senátu má většinu „levice“ (tj. ČSSD a komunisté). Co ze společného úsilí Senátu a prezidenta za těchto okolností vzejde, je těžké předpokládat. Třetí nominace má proběhnout těsně před skončením prezidentského mandátu, předcházet ji budou senátní volby. Volí se třetina senátorů, že by se ovšem poměr sil v Senátu nějak výrazně proměnil v neprospěch ČSSD, je dnes obtížné si představit.
Otvírák dnešního Práva hovoří o tom, že „nadšení mladých aktivistů na Facebooku“ (rozuměj ve volební kampani do PS v loňském roce) „vystřídal zmar“. Deziluze následuje obyčejně po nemístných iluzích. Tématu se týká naše glosa.
S čímž souvisí následující zpráva: v Řecku propukl nyní hněv lidu podle Bělohradského. Rozhněvaný pracující lid podpálil ministerstvo financí. Naše vládní strany sice zarážejí svou neschopností navzájem komunikovat (resp. neschopností ODS a TOP09 přiznat si, že VV nemají ve vládě co pohledávat, vláda fakticky nemá většinu v PS a měla by si to přiznat a vyvodit z toho důsledky), ale velmi pochybuji, že by to mohlo vést k rozpoutání řeckého hněvu. I když by se to nejspíš leckomu hodilo.
Luboš Palata píše v LN tentokrát o tom, jak si Slovinsko v roce 1991 vybojovalo samostatnost. Aniž bych chtěl zásluhy Slovinců jakkoli bagatelizovat, jejich úspěch byl dán tím, že měli podobnou kliku jako Slováci a Češi – jejich státní, resp. zemské hranice se kryly s etnickými. A tvrdit, že dokázali to, co nedokázali Češi a Slováci v roce 1968, je nehorázné přehánění: nepoměr sil mezi Slovinci a „Jugoslávci“ (rozuměj Srby) byl nesrovnatelně menší než nepoměr mezi ruskou bolševickou supervelmocí a její československou kolonií.