Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) na demonstraci na podporu francouzským soudem odsouzeného řidiče Jiřího Sagana. Dva roky nepodmíněně dostal za to, že v jeho kamionu byli nalezeni imigranti. Podle všeho se tam však dostali bez jeho vědomí

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) na demonstraci na podporu francouzským soudem odsouzeného řidiče Jiřího Sagana. Dva roky nepodmíněně dostal za to, že v jeho kamionu byli nalezeni imigranti. Podle všeho se tam však dostali bez jeho vědomí Zdroj: Archív

12 důvodů, proč je francouzský rozsudek nad českým řidičem Saganem nespravedlivý a nesmyslný

Tomáš Zdechovský

Případ řidiče kamionu Jiřího Sagana ukazuje, jak se obyčejný člověk nemusí vždy dovolat práva a spravedlnosti. Mezitím ale „intelektuálové“ v Česku řeší spíš to, kdo přišel na demonstraci za jeho propuštění, nebo argumentují tím, že ve Francii přece nemůže nikdy dojít k justičnímu omylu… Může. Odvolací soud ve Francii poslal na dva roky do vězení českého řidiče kamionu Jiřího Sagana. Ještě mu tak zvýšili už původní absurdně vysoký osmnáctiměsíční trest. Viní jej z toho, že pašoval skupinu iráckých uprchlíků. Ačkoliv jsou všechny důkazy jen v jeho prospěch, Jiří Sagan musí zůstat ve vězení. Je to absurdní hned ze 12 důvodů:

1. Naprosto chybí motiv

První základní věc, na kterou by se měl každý policista a soudce zaměřit, je motiv. Ten Jiří Sagan neměl – jeho mzda pokrývala náklady partnerky na léčbu rakoviny i jejich výdaje ve Španělsku. Dokonce ze své mzdy byl schopen spořit peníze.

2. Znal celní kontrolu

Každý řidič kamionu zná kontroly na hranicích mezi Velkou  Británií a Francií. Při nich prostě nepřevezete ani myš bez toho, že by ji nezachytily nejmodernější scannery na britské straně. Snažit se převést přes hranici 15 migrantů a myslet si, že na to nikdo nepřijde, je naprostý nesmysl. Tuto představu může mít jen ten, kdo tudy jel naposledy někdy před rokem, pan Sagan tam ale jezdil několikrát za měsíc.

3. Zavřít lidi do mrazáku = smrt

Každý řidič kamionu s mrazákem Vám potvrdí, že zavřít 15 lidí do mrazáku může vést k smrti lidí, kteří tam jsou uvězněni. A Jiří Sagan by tak neriskoval jen 2 roky, ale roků 20 a v tom nejhorším vězení.

4. Musel by uhradit celý náklad

Další naprosto jasný argument ve prospěch Jiřího Sagana napsal zaměstnavatel. Ten potvrdil, že náklad byl znečištěn výkaly migrantů, kteří tam strávili několik hodin. Byl tak hygienicky kontaminován a znehodnocen. Jiří Sagan by tak musel zaplatit škodu na nákladu, což je další důkaz o tom, že je celá argumentace o jeho motivech postavená na vodě.

5. Francouzská policie si protiřečí

K nalezení migrantů došlo až po té, co bez problémů prošel celní kontrolou – měl v pořádku všechny doklady, záznamy o kontrolách a nic nenasvědčovalo tomu, že by bylo potřeba otevřít chladírenský vůz a ohrozit tak bezpečnost převážených potravin (vezl kukuřici při 3 °C). Na policii sám zamával jen pár desítek metrů za kontrolou, kdy uslyšel z nákladového prostoru rány. Zajel proto okamžitě ke krajnici a šel mrazák otevřít. Kdyby skutečně někoho pašoval, jel by prostě dál, i kdyby migranti, kteří už si mysleli, že jsou na území Británie, křičeli a bouchali sebevíc.

Ve spisové dokumentaci se tedy objevilo tvrzení, že na migranty přišli až celníci, nedokázali ale vysvětlit, jak je možné, že má pan Sagan od nich potvrzení, že kontrolou prošel a měl jet dál.

6. Zámek na kamionu byl poškozen

Zámek byl poškozen a zpětně nainstalován na místo tak, aby to při běžné kontrole nebylo možné poznat. Verze o otevření zámku francouzskou policií je také pravdivá jen z části. Na fotkách je vidět jednoznačné poškození, které by Sagan nezpůsobil, když měl klíče.   

7. Komunikace s migranty, která nebyla

Policie a francouzský soud tvrdí, že mezi migranty a Jiřím Saganem proběhla komunikace. To však není pravda a informace byla jednoznačně vyvrácena. Žádná komunikace, a to ani e-mailová, ani telefonická se neprokázala. Kontrolovali i zprávy zaslané přes aplikaci WhatsApp apod. Vše prostě jen s rodinou či dispečerem z práce.

8. Pokud to Jiří Sagan udělal, musel za to mít zaplaceno

Nikde se nenašly žádné peníze či podezřelé transakce na účtech – a to kontrolovali i příbuzné Jiřího Sagana.

9. Zvedla by se teplota

Hlavní argument francouzského soudu a státního žalobce bylo, že řidič Jiří Sagan o všem věděl, protože se mu údajně v návěsu zvedla teplota. Spolehlivě se prokázalo, že řidič neměl jak poznat, že se v nákladovém prostoru po vstupu migrantů musela zvednout teplota. Byl tam automatický termostat, který prostě spustil sám chlazení, aby se ty 3 °C udržely.

10. Zvýšená hmotnost návěsu

Další perlička francouzských celníků zněla, že přítomnost migrantů měl Jiří Sagan poznat na základě toho, že byl přívěs těžší. Ale to je nesmysl, na který opakovaně upozorňují hlavně všichni řidiči kamionů. Když je vůz už plně naložen, ani hmotnost 15 lidí neudělá žádný rozdíl na jízdních vlastnostech vozu.

11. Řidič údajně nezkontroloval vozidlo před cestou

Bylo prokázáno, že proběhly řádné kontroly vozu, které byly i správně zdokumentovány. Jiří Sagan dělá řidiče už 15 let, tyto procedury velmi podrobně zná a ví, že je nutné je dodržovat.

12. Svědectví migrantů ve prospěch českého řidiče

Sami migranti zcela jasně svědčili ve prospěch Jiřího Sagana a všichni potvrdili, že do vozu vlezli násilně a bez jeho vědomí na základě tipu od skutečného převaděče, kterému zaplatili, a který jim pomohl se zámkem. Schválně si pana Sagana vytipovali, protože spal.

Nespravedlivý rozsudek

Prokuratura jednoduše vše hodnotila jen z pohledu, že se ve voze běženci vyskytli a rozhodla se ignorovat možnost, že český řidič ke všemu přišel jak slepý k houslím. Prostě prý vědí, že je součástí čečenské mafie, proto jej nenechali zavolat ani rodině a nemocné partnerce – prý by ovlivňoval svědky. Tento zákaz trvá už 7 měsíců a rodina tak stále má informace pouze skrz advokáta.

Se znalostí těchto okolností říkám, že tento případ je selhání demokratických principů od policie až po soud. Namísto pašeráků dostal trest řidič, který nebyl pašerák, ale oběť. A pokud si někdo myslí, že k omylu nemůže dojít v tak vyspělých zemích, jako je Francie, tak k tomu říkám, že i soudci jsou jen lidé a chyba se prostě stát může. A ne každý ji umí přiznat…

Osobně hodlám za pana Sagana bojovat dál, protože v podobných případech prostě nedokážu mlčet. A ani Norsko, Švýcarsko nebo Francie si prostě nesmí k našim občanům dovolovat, co je zrovna napadne. Myslete si proto o případu, co chcete. Osobně jsem ale 100% přesvědčen, že řidič Jiří Sagan je nevinný a rozhodnutí francouzských soudů nespravedlivé.