Bohumil Pečinka: Proč Babiš a spol. neoznámí, že spolu nechtějí dál vládnout?
Už řadu týdnů v Česku nesledujeme politiku, ale stínohru. Tři skupiny s největší mocí ve státě (Zeman, Babiš, většina vedení ČSSD) si přejí konec vlády. Jen nevědí, jaký příběh probíhajícímu rozpadu dát, aby to „jejich“ veřejnost pochopila. Hraje se o to, komu zůstane v rukou karta s černým Petrem.
Žádná z tří vládních skupin svoje názory neventiluje otevřeně a vedou nekonečná jednání po vládních hradech a zámcích, která nemají praktický výstup. Každý čeká, komu jako prvnímu ujedou nervy, čímž si sám na čelo vypálí stigma rozbíječe vlády. Tahle vládní sestava je prostě mrtvá, jen není nikdo, kdo by to oznámil pozůstalým a uložil ostatky na politický hřbitov.
Dva bloky
Česká politika dneška je rozdělena na dva bloky, jež mají minimální propojení. S jistou mírou zjednodušení nazvěme první svět babišovský a druhý antibabišovský, s ohledem na osobu, proti níž se oba světy vyhraňují.
Babišovský svět reprezentuje vládní ANO, kolem něhož jako satelity obíhají střídavě KSČM a Okamurova SPD. Tahle sestava má v Poslanecké sněmovně většinu 112 z 200 poslanců. Ve vládě je s ohledem na EU hnutí ANO se sociální demokracií za tolerance KSČM. Spojujícím tmelem babišovského bloku je osoba prezidenta republiky. Od sněmovních voleb v říjnu 2017 (a následných komunálních a evropských) lze z hlediska politické geografie jednoznačně říct, že babišovský svět většinově podporují někdejší voliči ČSSD a KSČM.
Druhý, řekněme antibabišovský blok, je daleko různorodější. Sahá od pravicových liberálů (ODS) až k levicovým aktivistům z neziskovek. Tento svět zatím nemá své jednoznačné reprezentanty ani spojující program. Vyjma antibabišismus, obranu podnikatelských a individuálních svobod. Čas od času se někdo v rozhovoru pro ČTK (Rakušan, Fiala) zmíní o společném postupu, což jako projekt skončí dříve, než stačil vyrůst.
Proto antibabišovský svět našel své mluvčí v platformě Milion chvilek pro demokracii, která v červnu zorganizovala třistatisícové vystoupení na pražské Letné. Účastníci této akce byli svědky letenského paradoxu: na tribunách u mikrofonů stáli spíše představitelé levice, zatímco pod tribunami většinově stáli spíše voliči středu a pravice.
To je síla i slabost antibabišovského světa – pokud chtějí babišovský svět přečíslit, budou se muset shodnout na minimálním programu s lidmi, s nimiž v jiných věcech ideově polemizují. Je to jednoduchá rovnice – buďto ukážete velkorysost, nebo bude zemanovsko-babišovský svět vládnout i po příštích volbách.
Bere nám hlasy
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!