Adéla Knapová: Pušky za to nemůžou! Střelci v Americe jsou bohužel lidé jako vy a já
Oba střelci, kteří minulý týden v Americe zavraždili devětadvacet náhodných obětí, nejsou, jak si chceme namluvit, čiré zlo, jež pouze nebylo včas rozpoznáno, ale průměrní mladí muži frustrací dohnaní k nenávisti.
V sobotu zastřelil jedenadvacetiletý běloch Patrick Crusius v supermarketu Wallmart v texaském městě El Paso dvacet lidí. Pálil na každého, koho viděl před sebou. Podle vyšetřovatelů není zatím zcela jasné, zda byla jeho motivem skutečně nenávist k migrantům z Mexika (Crusius je spojován s textem na internetu, jenž vyjadřuje nenávist vůči imigrantům a vybízí k „vyčištění“ společnosti), nebo nenávist jako taková. Nyní je ve vazbě a soudce oznámil, že pro něj bude žádat trest smrti.
Obyčejní Američané
Hned následující den čtyřiadvacetiletý běloch Connor Betts zastřelil v centru města Dayton v Ohiu devět lidí, mezi oběťmi byla i jeho sestra. Kdyby jej policie extrémně rychle po zahájení vraždění nezastřelila, byly by mrtvých pravděpodobně desítky – vzhledem k zásobě munice, již měl u sebe.
I v tomto druhém případě se vyšetřovatelé vyjádřili, že možným spouštěčem řádění byla nenávist a pocity nespravedlnosti a křivdy.
Tyto dva masakry se přitom odehrály jen týden poté, co devatenáctiletý běloch Santino W. Legan zastřelil na slavnosti ve městě Gilroy v Kalifornii tři lidi, sedmnáct zranil, a když se dostal do přestřelky s policí, zastřelil sám sebe. Také u Legana vyšetřovatelé nenalezli napojení na žádnou teroristickou skupinu a zdá se, že šlo jako v případě Crusia a Bettse o osaměle jednajícího nacionalistu. Motivy měla být kombinace osobní frustrace, vzteku a v neposlední řadě nenávisti k cizincům, kteří podle něj dostávali od státu nesrovnatelně větší podporu a pozornost než „obyčejní, normální, bílí Američané“.
Zapomeňme na pušky
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!