Orientální peklo: Jak se může Teherán pomstít za likvidaci prominentního velitele Sulejmáního?
Tak nám zabili Sulejmáního! Neodvratná odplata bude krutá a zničující. Na Ameriku padne černá noc. Americké matky budou hořce plakat. Jejich synové poznají, co je peklo… Kdo bere vážně tento květnatý sloh blízkovýchodních válečníků, nemůže rozumět dnešnímu světu.
Kásim Sulejmání byl údajně milován lidem Íránu za strategický um a dělnický původ. Na Blízkém východě často milují hrdiny před tím, než slavně padnou. Až padnou, čeká je mnohem skromnější osud včerejších mocných.
Lidem kdysi vroucně milovaný irácký vůdce Saddám Husajn, oběšený vojáky svého rivala Muktady Sadra, nemá po smrti ani pietní místo, stezka k jeho hrobu zarostla pýrem. Do stejné jámy jsou pohozeny údy Kusaje a kusy Udaje, Saddámových věrných synů.
Temný rytíř
Domácí tisk přezdíval Sulejmáního Stínem, za nenápadnost a nechuť k okázalosti, v těchto končinách neobvyklé. Západní sdělovací prostředky mu neřekly jinak než Temný rytíř, což je výpůjčka z komiksů o Batmanovi.
Ve skutečnosti byl Kásim Sulejmání neúnavný a výkonný obnovitel dávnověké perské říše. Každý dnes chce obnovit nějakou říši: Rusko carskou, Turecko osmanskou. Územně se říše často překrývají a to je vážný důvod pro ozbrojené konflikty. Sulejmání v této věci pokročil dál než jiní restaurátoři impérií.
Doma se těšil přízni nejvyššího vůdce ájatolláha Chameneího, měl proto nevyčerpatelný rozpočet a neomezené administrativní kompetence. De facto byl mozkem celé regionální rozpínavosti Íránu, v jehož rukou byla soustředěna nejen vojenská, ale i politická moc.
Ze slov bývalého prezidenta Íránu Mohammada Chátamího víme, že Sulejmání měl dokonce vlastní stínové ministerstvo zahraničí, které jmenovalo íránské velvyslance v Iráku, Sýrii, Libanonu, Jordánsku, Jemenu a v Afghánistánu.
Libanonský Hizballáh, jeho odnože v Iráku (jejich vůdce abú Mahdí Muhandis seděl ve stejném džípu se Sulejmáním, když je trefila americká raketa), ší’itské skupiny afghánských a pákistánských žoldnéřů v Sýrii, armáda jemenských Hútíů, teroristické skupiny Islámský džihád a Hamás v pásmu Gazy, koneckonců i celý režim Asadova klanu v Damašku – všichni dělali křoví ctižádostivému Kásimu Sulejmánímu, jenž důsledně obnovoval perskou říši v celé její slávě.
Hrozba pro Izrael
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!