Vojtěch Filip a Andrej Babiš ve sněmovně.

Vojtěch Filip a Andrej Babiš ve sněmovně. Zdroj: Profimedia

Labyrint nezodpovědnosti, ráj triumfalismu: Vládní garnitura šponuje politický marketing k dokonalosti

Petr Pešek

Premiér po neúspěšném hledání jiných adeptů vybere na ministra dopravy člověka, kterého vychválí jako schopného manažera. Po necelých devíti měsících se ho kvůli podivné zakázce jako neschopného manažera zbaví a ještě z toho vymačkává politické body. Druhý muž vládnoucí strany od toho všeho dává ruce pryč a omezí se jen na velebení svého šéfa, jak vše briskně vyřešil. A třetí vzadu, komunisté, nabízejí řešení v souladu s opěrným bodem marxismu. Ještě ani neskončil první měsíc roku 2020 a už jsme v inovaci politického stylu opět o mnoho kroků dál.

„Prostě zaznamenal problém a okamžitě ho vyřešil. Jako vždycky, pane Moravče…“ shrnul Jaroslav Faltýnek výsledek kauzy Kremlík v nedělních Otázkách Václava Moravce. A neopomněl zdůraznit, že jeho se ten problém netýkal: „Moje role je, aby fungovala Poslanecká sněmovna, aby procházely zákony. Toto je kompetence pana premiéra.“ Byť nakonec uznal, že jakožto první místopředseda ANO a šéf poslaneckého klubu hnutí „nějakou míru zodpovědnosti“ nese. „Bereme zodpovědnost za to, že úředníci pod Kremlíkem, kterým on věřil a nezkontroloval si to, udělali, respektive neudělali výběrové řízení na nákup elektronických dálničních známek,“ dovysvětlil. A aby to nezapadlo, tak pro připomenutí: „Premiér to zjistil a vyřešil to. Okamžitě.“

Jaroslav Faltýnek ovšem „spíninku“ nerozumí, jak reagoval na slova dalšího z diskutujících, pirátského předsedy Ivana Bartoše. Ten připomenul, jak efektivně v zahlazování následků zafungovala PR mašinerie vládnoucího hnutí za použití takzvaného spin doctoringu – tedy zjednodušeně řečeno, převracení negativních událostí v pozitivní vyznění pro voličský lid. Ostatně sám premiér Andrej Babiš to dovedl k dokonalosti, když navštívil skupinu IT expertů, kteří o víkendu zdarma naprogramovali e-shop pro dálniční známky – tedy projekt předtím zpackaný jím vybraným ministrem.

Ministerstva po komunisticku. A nazdar

Už dříve se premiér v rámci „spíninku“ pokusil odvrátit pozornost od personální krize při hledání dalšího obětního beránka pro resort dopravy oprášeným nápadem na slučování ministerstev. Zas tak horké to ale nebude. „Myslím, že v tuto chvíli to není na stole,“ mírnil v nedělní debatě na ČT nadšení Jaroslav Faltýnek. Zjistilo se totiž, že vláda je menšinová. „Má to smysl, ale s nějakou většinou ve sněmovně,“ vysvětlil důvod, proč i on sám pokládá změnu kompetenčního zákona, která by skutečné slučování ministerstev měla doprovázet, za nereálnou.

Jinak ale vše funguje báječně, kauza Kremlík se muži číslo 2 hnutí ANO vyhnula: „Moje role je, aby fungovala Poslanecká sněmovna, aby procházely zákony. Toto je kompetence pana premiéra.“ A dílo se daří: „Když se podíváme na poslední týden sněmovny, udělali jsme spoustu práce, kdy jsme schválili opoziční věci, koaliční věci…“

Zapadnout by ovšem neměl ani triumfalistický tón třetího z debatujících, předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. Nejdřív se pochlubil, jak cílevědomou mravenčí prací přispěl k odchodu nyní už předminulého šéfa resortu dopravy: „I když mi to trvalo dlouho, tak jsem dosáhl toho, že pan ministr Ťok byl odvolán.“ A po drobné faktické korekci uznal: „Dobře, odešel.“

A když už se tak oblíbeným politickým tématem stalo slučování ministerstev, nemohl zůstat stranou ani Vojtěch Filip. Ostatně trocha majetnického singuláru a špetka marxismu nikdy neuškodí: „Dokážu si samozřejmě představit strukturu, že tu mám ministerstvo ekonomické základny a ministerstvo nadstavby, pak mám zahraničí, obranu a bezpečnost. A pak mám pět ministerstev a nazdar.“ No nazdar…