Labyrint nezodpovědnosti, ráj triumfalismu: Vládní garnitura šponuje politický marketing k dokonalosti
Premiér po neúspěšném hledání jiných adeptů vybere na ministra dopravy člověka, kterého vychválí jako schopného manažera. Po necelých devíti měsících se ho kvůli podivné zakázce jako neschopného manažera zbaví a ještě z toho vymačkává politické body. Druhý muž vládnoucí strany od toho všeho dává ruce pryč a omezí se jen na velebení svého šéfa, jak vše briskně vyřešil. A třetí vzadu, komunisté, nabízejí řešení v souladu s opěrným bodem marxismu. Ještě ani neskončil první měsíc roku 2020 a už jsme v inovaci politického stylu opět o mnoho kroků dál.
„Prostě zaznamenal problém a okamžitě ho vyřešil. Jako vždycky, pane Moravče…“ shrnul Jaroslav Faltýnek výsledek kauzy Kremlík v nedělních Otázkách Václava Moravce. A neopomněl zdůraznit, že jeho se ten problém netýkal: „Moje role je, aby fungovala Poslanecká sněmovna, aby procházely zákony. Toto je kompetence pana premiéra.“ Byť nakonec uznal, že jakožto první místopředseda ANO a šéf poslaneckého klubu hnutí „nějakou míru zodpovědnosti“ nese. „Bereme zodpovědnost za to, že úředníci pod Kremlíkem, kterým on věřil a nezkontroloval si to, udělali, respektive neudělali výběrové řízení na nákup elektronických dálničních známek,“ dovysvětlil. A aby to nezapadlo, tak pro připomenutí: „Premiér to zjistil a vyřešil to. Okamžitě.“
Jaroslav Faltýnek ovšem „spíninku“ nerozumí, jak reagoval na slova dalšího z diskutujících, pirátského předsedy Ivana Bartoše. Ten připomenul, jak efektivně v zahlazování následků zafungovala PR mašinerie vládnoucího hnutí za použití takzvaného spin doctoringu – tedy zjednodušeně řečeno, převracení negativních událostí v pozitivní vyznění pro voličský lid. Ostatně sám premiér Andrej Babiš to dovedl k dokonalosti, když navštívil skupinu IT expertů, kteří o víkendu zdarma naprogramovali e-shop pro dálniční známky – tedy projekt předtím zpackaný jím vybraným ministrem.
Ministerstva po komunisticku. A nazdar
Už dříve se premiér v rámci „spíninku“ pokusil odvrátit pozornost od personální krize při hledání dalšího obětního beránka pro resort dopravy oprášeným nápadem na slučování ministerstev. Zas tak horké to ale nebude. „Myslím, že v tuto chvíli to není na stole,“ mírnil v nedělní debatě na ČT nadšení Jaroslav Faltýnek. Zjistilo se totiž, že vláda je menšinová. „Má to smysl, ale s nějakou většinou ve sněmovně,“ vysvětlil důvod, proč i on sám pokládá změnu kompetenčního zákona, která by skutečné slučování ministerstev měla doprovázet, za nereálnou.
Jinak ale vše funguje báječně, kauza Kremlík se muži číslo 2 hnutí ANO vyhnula: „Moje role je, aby fungovala Poslanecká sněmovna, aby procházely zákony. Toto je kompetence pana premiéra.“ A dílo se daří: „Když se podíváme na poslední týden sněmovny, udělali jsme spoustu práce, kdy jsme schválili opoziční věci, koaliční věci…“
Zapadnout by ovšem neměl ani triumfalistický tón třetího z debatujících, předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. Nejdřív se pochlubil, jak cílevědomou mravenčí prací přispěl k odchodu nyní už předminulého šéfa resortu dopravy: „I když mi to trvalo dlouho, tak jsem dosáhl toho, že pan ministr Ťok byl odvolán.“ A po drobné faktické korekci uznal: „Dobře, odešel.“
A když už se tak oblíbeným politickým tématem stalo slučování ministerstev, nemohl zůstat stranou ani Vojtěch Filip. Ostatně trocha majetnického singuláru a špetka marxismu nikdy neuškodí: „Dokážu si samozřejmě představit strukturu, že tu mám ministerstvo ekonomické základny a ministerstvo nadstavby, pak mám zahraničí, obranu a bezpečnost. A pak mám pět ministerstev a nazdar.“ No nazdar…