Bohumil Pečinka: Další vítězství Andreje Babiše aneb Kdo a proč zvolil Jurečku do čela KDU-ČSL?
Na první pohled je to divný výsledek. Delegáti pražského sjezdu KDU-ČSL nejvíce tleskali odstupujícímu předsedovi Marku Výbornému, exsenátorovi Petru Pithartovi, ale předsedou si zvolili Mariana Jurečku, který reprezentuje odlišné směřování lidové strany, než doporučovali jeho předřečníci. Kdo Jurečku vlastně zvolil a proč?
Na posledním sjezdu KDU-ČSL v březnu 2019 porazil Marek Výborný tehdejšího místopředsedu Jurečku v poměru 256:124. Jeho stoupenci tehdy na Jurečku útočili a vyčítali mu špatná rozhodnutí ve vládě (EET, řepka) a příchylnost k Andreji Babišovi. V reakci na to Jurečka odmítl kandidovat na místopředsedu a stáhl se do uraženecké pozice ve stylu: však ukažte, frajeři, co umíte. O půl roku později zemřela předsedovi Výbornému manželka a on na předsedu strany rezignoval.
V té chvíli byl Marian Jurečka v neschůdné situaci. Předsednické ambice cloumaly celým jeho tělem, ale neměl v KDU-ČSL dostatečnou armádu spojenců a jeho kandidaturu odmítli podpořit poslední předsedové (Bělobrádek, Výborný).
Prosba o odpuštění
Jurečka pochází z východní Moravy, kde začínal jako blízký spojenec dnešního zlínského hejtmana Jiřího Čunka. Když byl Jurečka ministrem zemědělství, došlo mezi oběma k velkému konfliktu a jejich vztahy naprosto ochladly. Jurečka proto udělal tah, o němž se v historii mluví jako o cestě do Canossy.
Vyzkoušejte Reflex Premium. Nyní na 30 dní ZDARMA exkluzivně v mobilní aplikaci Reflex. Více ZDE >>
Tento příměr vznikl v 11. století, kdy vrcholily spory mezi církevní a státní mocí ohledně obsazování církevních úřadů. Papež Řehoř VII. dal římského krále Jindřicha IV. do církevní klatby. Králi se však bouřila šlechta, a proto potřeboval papežovu podporu.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!