Tři hlavní postavy alba: producent Jiří Burian, novinář Jaroslav Kmenta a písničkář Tomáš Klus

Tři hlavní postavy alba: producent Jiří Burian, novinář Jaroslav Kmenta a písničkář Tomáš Klus Zdroj: Supraphon

Děti, nevolte Babiše! Klus s Kmentou agitují do otevřených dveří

Vojtěch Rynda

Až se písničkáře Tomáše Kluse vnoučata zeptají, co udělal proti Babišovi on, bude mu stačit zmáčknout play. Sám přiznává, že vůči českému premiérovi trpí obsesí, a staví se proti němu dlouhodobě – například už v létě 2018 odmítl vystupovat na akcích sponzorovaných Agrofertem a k bojkotu tehdy strhl řadu svých kolegů. Teď nahrál digitální album ČAUČESKU, kterým agituje před podzimními volbami do Poslanecké sněmovny.

Klus svůj protest myslí dobře a myslí to dobře i s námi a s celou tou naší zemičkou. Ale na koho deskou ČAUČESKU vlastně cílí? Dospělý člověk si přece do volebních preferencí nenechá kecat populárním zpěvákem. Pokud je Klusovým fanouškem, jistě písničkářovy názory zná a nejspíš je i sdílí. V tomto ohledu je proto ČAUČESKU přesvědčováním přesvědčených, vlamováním se do otevřených dveří.

Jiná věc je stylizace desky. Ta působí tak průzračně a nekomplikovaně, jako by se písničkář proti Babišovi pokoušel strhnout děti – jenže ty nemají volební právo. Ve světle jeho předchozí tvorby a veřejné persóny lze Klusovi jeho až bezelstnou upřímnost a touhu po tom, aby byly všechny bytosti šťastny, věřit. ČAUČESKU proto můžeme chápat jako nevykalkulovaný tah z hloubi zpěvákovy čisté duše. Politická naivita a idealismus jsou přítomny už v premise desky. Například v rozhovoru pro Právo Klus řekl, že její hlavní aktéry – vedle Babiše ještě prezidenta Zemana – vnímá jako „špunty, které musíme vytáhnout, aby z naší společnosti vytekly zloba a zbytečná nenávist“. Zapomíná ale, že to byla právě zloba a nenávist, jež vedly k tomu, že byli „špunti“ zvoleni.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!