Česká džungle před tabulí: ČT uvádí nový desetidílný seriál, o němž se bude mluvit ne jen ve sborovnách
Inovativním a logickým spojením školního prostředí a skutečných, často kriminálních případů vznikl televizní seriál Ochránce, jehož úvodní díl odvysílala Česká televize v neděli 5. září. Už po něm je jasné, že se do „ducha doby“ trefil až jasnozřivě: školství je horkým tématem už několik let. Jen namátkou právě během uplynulých velkých prázdnin začalo hned několik vysokých škol – pod tíhou skandálů i pod tlakem studentů – uvažovat o zřízení instituce vlastního ombudsmana.
Ochráncem, rozumějte právě celostátním školským ombudsmanem, se stává učitel českého jazyka a literatury Aleš Pelán (Lukáš Vaculík), čerstvý výherce učitelské soutěže Zlatý Ámos. Na konci prvního – expozičního – dílu Slabý kus (s podtitulem Studenti šikanují učitelku a vše si natáčejí na video) totiž pochopí, že „každý někdy potřebuje zastání“. Opouští své místo v rozhádané sborovně střední průmyslové školy a přijímá zbrusu novou pozici v osamělém kamrlíku na ministerstvu školství; bude si ji muset obhájit především sám před sebou.
Čeká nás ještě devět na sobě nezávislých dramatických příběhů. Po zhlédnutí dílu 3 (Andílek) o „nezvladatelném“ desetiletém chlapci a dílu 6 (Veřejný nepřítel) o utonulém dítěti na příměstském táboře se dá navíc říct, že hlavní devízou seriálu je, že nám umožňuje vciťovat se postupně do různých postav (učitelů, rodičů, dětí, obětí, viníků...) – logicky podle toho, jak se případ vyvíjí. Koncept projektu totiž stojí na tom, že zastání potřebuje vždy hned několik stran sporu, zvlášť když to každá z nich „myslí dobře“.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!