Ztráty stalinských sokolů, rudé mitchelly nad Ostravou a další zprávy z ohnivých oblak protektorátu
Známému leteckému historikovi Jiřímu Rajlichovi nelze upřít pracovitost, činorodost, produktivitu a touhu po získávání nových a nových informací z oboru, kterému se dlouhodobě a intenzívně věnuje. Koncem loňského roku jsme v této rubrice věnovali recenzi knize o „španělácích“, na níž se podílel jako spoluautor, a vzápětí na našem stole přistál další titul, jak jinak než objemný.
Pro tentokrát se milovník aviatiky Jiří Rajlich věnuje neméně zajímavému, a přitom zas ne tak úplně dopodrobna zmapovanému tématu – letecké válce nad českým územím na sklonku druhé světové války.
Sebrané Rajlichovy články
NEBE NAD PROTEKTORÁTEM 1945, nesoucí podtitul Epizody z letecké války nad českými zeměmi, vychází stejně jako předchozí „španěláci“ v chebském nakladatelství Svět křídel. Jeho nakladatel, Arnošt Moucha, který autora dobře zná, tuto obsáhlou studii doprovodil zasvěceným úvodním slovem, v němž si všímá klíčových i méně známých a popsaných událostí. Jiří Rajlich se problematice letecké války nad naším územím věnuje dlouhodobě a v lecčems byl průkopníkem; právě on začal seriózně zkoumat leteckou válku nad Čechami a Moravou. Jeho erudované články však vycházely – odhlédneme-li od jeho rozsáhlé knižní tvorby – především v odborných časopisech s omezeným nákladem, z nichž některé v posledních letech zanikly.
Arnošt Moucha pojal nápad tyto Rajlichovy články shromáždit, aktualizovat, doplnit a vydat ve formě předkládané publikace. Na jednom místě tak můžeme číst o bombardovacích útocích, hloubkových náletech na letiště i „kotlářských“ útocích na železnice, přičemž autor situaci nahlíží z kokpitu i ze země, optikou momentálně vítězících i těch právě porážených.
Spitfiry, kittyhawky, airacobry
Mějme na paměti, že na české a moravské obloze se s obávanou německou Luftwaffe střetávala v urputných bojích mohutná letectva Spojenců: americké, britské, sovětské… Není sporu o tom, že nad územím protektorátu ztratila stovky letounů. Mimochodem ztrátám britské RAF a americké USAAF se Rajlich věnoval již v roce 1997 v podrobném článku publikovaném ve vědeckém čtvrtletníku Historie a vojenství, vydávaném jeho mateřským Vojenským historickým ústavem. Analyzovat podobným způsobem rovněž ztráty „stalinských sokolů“ představuje úkol vpravdě sísyfovský a vzhledem k současným velmi špatným vztahům s Ruskem asi nerealizovatelný. K dispozici jsou však alespoň dílčí údaje o ztrátách v jednotlivých strategických operacích týkajících se osvobozování našeho teritoria.
Nepochybujme o tom, že pokud se někdy – patrně až ve vzdálenější budoucnosti – vztahy s Ruskou federací vrátí alespoň k normálu, Jiří Rajlich neprodleně vyrazí na matičku Rus, prosmýčí veškeré dostupné archívy a seznámí početnou obec fandů letecké historie s výsledky svého nejnovějšího bádání.
Na závěr snad ani není třeba dodávat, že i k Rajlichovu poslednímu opusu patří bohatá obrazová výbava, jež knihu činí ještě přitažlivější. Na více než sedmi stech stranách si můžeme prohlédnout bezmála tisícovku fotografií!