Ceny Czech Grand Design odhalují nominace za rok 2022.
Celkem 80 tvůrců a firem má šanci získat prestižní ocenění v jedné z 8 kategorií Cen Czech Grand Design. Široké nominace vybírala Akademie designu ČR a nabízejí průřez toho nejzdařilejšího z českého designu za uplynulý rok.
Produktový design, móda, šperk, grafický design, fotografie, ilustrace, výrobce a objev roku. Etablovaná jména, čerstvé nápady i překvapivé novinky. Ceny Czech Grand Design ocení to nejlepší, co se ve výše zmíněných kategoriích událo za uplynulý rok. Vítěze vybírá Akademie designu ČR v tříkolovém hlasování. Pro rok 2022 přijalo členství 59 významných osobností z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu. Nejlepší projekty se volí v hlasování s účastí porot v odborných kategoriích. Absolutním vítězem je pak Grand designér roku, zvolený napříč všemi kategoriemi. Cílem ocenění je upozornit širokou veřejnost na mimořádné činy v oblasti designu, ocenit a medializovat práci konkrétních tvůrců
a pomoci tak lepší orientaci na poli českého designu. Projekty jsou nominovány na základě hodnocení co nejširšího spektra odborníků, bez nutnosti placené přihlášky.
„Poprvé za 150 let existence Uměleckoprůmyslového muzea se uskuteční vyhlášení finálových trojic Cen Czech Grand Design v Brně a tuto výjimečnou a všemi očekávanou událost navíc obohatí první velká výstava Grand designérů roku 2021 Romana Vrtišky a Vladimíra Žáka, “ poodhalil Jan Press, ředitel Moravské galerie v Brně. Bližší seznámení s finálovými projekty nabídne také výstava v Galerii České spořitelny v Praze, která potrvá od 3. března do 2. dubna 2023. Vstup na výstavu je zdarma. Jména vítězů jednotlivých kategorií i Grand designéra 2022 zazní během slavnostního večera 21. března 2023 v Centru architektury a městského plánování: CAMP. Záznam z předávání odvysílá stanice ČT art v týdnu od 27. března do 1. dubna a následně bude volně ke shlédnutí v iVysílání.
„Letošní Ceny Czech Grand Design odráží nádech českých výrobců, kteří po pandemické odmlce uvedly nové, plnohodnotné kolekce. Firmy jako Polstrin, Johann Malle, Brokis, Lasvit, Devoto nebo Ton a mnozí další představili novinky hodny světové úrovně, které vzešly ze spolupráce s českými nebo zahraničními designéry. Do nominací se rovněž promítla aktivita velkých měst, státních firem, soukromých nakladatelů a dalších subjektů, které při své práci s designéry úzce spolupracují. Je skvělé, že úroveň nominovaných tvůrců je letos tak vysoká, reflektuje celospolečenské změny i vůli orientovat se na budoucnost a pokrok,“ uvádí za Přípravný výbor ředitelka Designbloku Jana Zielinski a dodává: „Obzvlášť mě těší, že nominační večer k vyhlášení finalistů proběhne poprvé za 17leté působení Cen Czech Grand Design v Brně, navíc u příležitosti otevření výstavy loňských Grand designérů roku, dua Vrtiška a Žák.“
Ceny Czech Grand Design rovněž odhalují vizuál, který je již tradičně společným dílem oceněného fotografa a Grand designéra předchozího ročníku. „Autorem letošního vizuálu je Vojtěch Veškrna a jeho hlavními hrdiny designéři Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Fotografie se snaží zachytit pocit i zvuk ceny, kterou designérské duo pro letošní vítěze navrhlo. Ta má podobu řehtačky, která skrze jednoduchou, ale sofistikovanou technologii a vybrané ladění umožní vítězi, jakkoli introvertní povahy je, projevit v okamžik výhry maximální pocit štěstí. Aby Vojtěch zachytil zvukové vlny vycházející z řehtačky, nechal dvojici ponořit do bazénu pro potápěče a řehtat. Zvuk v podobě bublin a vlnění přidal portrétu Grand designérů
nezaměnitelnou vrstvu emocí, přirozeně spojených se slavnostním udílením cen. S celou podvodní sérií se setkáte během kampaně, na základním vizuálu však ukážeme Grand designéry už ‚po akci‘, kdy je sláva doslova vykoupala. I taková situace k převzetí ceny koneckonců patří. Zkuste si sami sebe představit, jak zazní na pódiu vaše jméno a vy předstupujete před sál plný lidí a televizní kamery…,“ popsal Jiří Macek za Přípravný výbor Cen.